Sanal POS Nedir? Sanal POS Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

sanal-pos-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir

Sanal POS, kredi veya bank kartlardan alışveriş yapmak için geliştirilmiş, bilinen pos cihazların dijital ortama uyarlanmış halidir. Sanal POS ile işlem yapılmadan önce, kullanıcıdan faturalandırma için bazı bilgiler talep edilebilir. Talep edilen bilgiler, alışveriş yapılan siteden siteye farklılık gösterebilir. Sanal POS işlemi yapıldıktan sonra (yani kredi kartına ait bilgiler ilgili güvenli sayfaya girildikten sonra) bilgiler ilgili bankaya iletilir. Banka ve kullanıcı onayı alındıktan sonra işlem gerçekleştirilmiş olur. Sanal POS ile alışveriş zamandan tasarruf edilerek, saniyeler içerisinde gerçekleştirilir. KOBİ’lerin dijital dönüşüm kapsamında birçok adımı atarken sanal POS avantajlarından da yararlanması gerekir.

 Sanal POS Avantajları Nelerdir?

  • Firmaların satış yapma oranlarının artış göstermesini sağlar.
  • Yerel olarak satış gerçekleştiren firmanın, ulusal hatta uluslararası alanda satış yapmasına olanak tanır.
  • Firmanın imajını ve prestijini pozitif yönde etkiler.
  • Zamandan tasarruf yapıldığı için müşteri memnuniyeti sağlanır. Bu sayede alışverişi gerçekleştiren kullanıcı daha sadık bir alıcıya dönüşür.
  • Satışlarda kullanıcıya ait bilgiler güvenle saklanıp, olası diğer alışverişlerde zaman harcamasını minimum düzeye indirir.
  • Sanal POS ile yapılan alışverişler, sıkı güvenlik tedbirleri içerisinde gerçekleştiğinden milyonlarca kullanıcının beğenisini kazanmıştır.

Sanal POS Komisyon Oranları

Bilindiği gibi pos cihazları bankalar tarafından kullanıcılara sunulan ve komisyon oranlarıyla çekim yapılabilen sistemlerdir. Aynı şekilde POS cihazlarda alınan komisyon ücretleri Sanal POS kullanıcılarına yansımaktadır. Bu komisyon oranları %2.80’den başlayıp bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bunun yanında yıllık abonelik oranları da bankalar tarafından talep edilebilir. Yine kullanıcılar ücretsiz Sanal POS hakkında bankalardan diledikleri zaman bilgi alabilir. 

Sanal POS Yıllık Hizmet Bedelleri

Sanal POS yıllık abonelik ücretleri alınan internet üzerinden ödeme aracı sistemidir. Alınan sanal POS’un kullanım miktarı yıllık abonelik ücretlerinde farklılıkların ortaya çıkmasına neden olur. Nitekim bu miktar 600 TL ile 25 bin TL arasında değişebilmektedir. 

Sanal POS Ödeme Alınan Bankalar

Sanal POS, bütün bankalar tarafından hizmet verilen dijital alışveriş sistemidir. Sanal POS ücretleri bankadan bankaya değişim gösterdiğinden, bu miktarlar iyice öğrenildikten sonra başvuru gerçekleştirilmelidir. Sanal POS başvuru için bankalardan gerekli bilgiler alınabilmektedir.

3D Güvenlik Sistemi

Bankalar, kullanıcıların bilgilerini korumak amacıyla 3D güvenlik sistemini E-satış yapan firmayla beraber gerçekleştirir. Buradaki ana amaç; alışveriş yapan kişinin kredi kartı ve kişisel bilgilerinin korunma altına alınmasıdır. Bunun yanında sistem sayesinde, alışverişin tamamlanabilmesi adına son onaylar istenir. Kullanıcı onay verdikten sonra alışveriş işlemi tamamlanmış olur.

Dijital platformda alışveriş yapmak birçok insanın adeta korkulu rüyası gibidir. Eski yıllarda bu teknolojilerin gelişmemiş olması birçok açığın ortaya çıkmasına neden olsa da çağımızın son dönemlerinde imkanlar bir hayli gelişmiştir. Nitekim Sanal POS sistemiyle alınan ödemelerde de bu güvenlik önlemleri en üst seviyede alınmıştır. Gerek 3D secure ve gerekse diğer önlemler, dijital platformda alışveriş yapmayı son derece güvenli bir hale getirmektedir. 

Okumadan Geçme

e-tahsilat nedir nasıl yapılır

KOBİ’lerin Ödeme Sorunları & Çözümler: E-Tahsilat Nedir, Nasıl Yapılır?

E- tahsilat Nedir? E-tahsilat, online ödeme sistemlerinin genel adıdır. Yani elektronik ticaret siteniz bulunuyorsa ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir