Rekabette Sizi Öne Geçirecek 6 Taktik

Kaliteli bir ürüne ya da servise sahip olmak, bunları ön plana çıkarmak için kullanılacak olan doğru stratejiler olmadan hiçbir işe yaramayacaktır. 

Rekabette markanızı öne çıkaranın ne olduğunu netleştirip bunu potansiyel müşterilerinize de göstermelisiniz. Sağlam bir pazarlama stratejisine sahip olmak yeni şirketinizi harekete geçirmek için en etkili yoldur. Aşağıda sıraladığımız 6 taktik, size bu yolda müşterilerinizle olan iletişimi geliştirmek ve genişletmek için iyi bir fikir verecektir.

Hedef Kitlenize Hitap Edin

Bir ürünü pazara sunarken, o ürünü kimin alacağının ve bu potansiyel alıcılara nasıl ulaşacağınızı netleştirmeniz çok önemli. Yani 18-25 yaş arası kadınları hedeflediğiniz pazarlama stratejileriniz ile 30-35 yaş arası erkekleri hedeflediğiniz stratejilerin arasında epey bir fark olacaktır.

Ancak, sadece ne tarz reklamların bu gruplara hitap edeceğini bilmek yeterli değil. Aynı zamanda reklamlarınızı bu kitlelere en etkili şekilde ulaştıracak kanalların ve içeriğin de farkında olmanız önemlidir.

Özetle;

Reklamlarınızı, ulaşmaya çalıştığınız kitlenin belli web sitelerinde yapmak istediği şeylerin frekansına uyarlayarak sunduğunuzda, aldığınız sonuçlar çok daha verimli olacaktır. Hedef kitlenizi nerede bulacağınızı, o platformu ne için kullandıklarını bilin ve strateji planlarınızı buna göre yapılandırın.

Ürününüzü ve Vizyonunuzu Kesinleştirin

Öncelikle kendinize dürüst olun. Ürününüzün iyi ve kötü yanlarını kendiniz bilmeden başkalarını o ürünü kullanmaya zor ikna edersiniz. Satmaya çalıştığınız ürününüzle ilgili bilebileceğiniz zayıflıkları ve eksiklikleri dahil her şeyi bilin.    

Mutlaka sorular ve şikayetler alacaksınız. Pazarlama ekibinizin yapacağı en kötü şey, bu durumda, uygun cevapları olmayıp hazırlıksız yakalanmaları olacaktır. Pazarlama ekibinizi eğitirken atacağınız ilk adım onları sunacakları ürününüzle aşina hale getirip hem kolay hem de zor sorulara cevap vermelerini sağlamak olacaktır.

Son olarak, ekipteki herkesin paylaşılan bir vizyonu ve misyonu olmalı. Örneğin; Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, ‘’Alibaba küçük şirketlerin büyümesine yardımcı olan bir ekosistem.’’ diye belirtiyor. Alibaba’nın çok para kazanmak ve büyümenin dışında daha büyük bir amacı var; KOBİ’lerin büyümesine yardımcı olmak. Şirketiniz ve ekibiniz için buna benzer bir amaç belirlemek size bu yolda konsantrasyon sağlar.

Takımınıza Yatırım Yapın

Akıllı ve motivasyonu yüksek insanlarla dolu dengeli bir pazarlama ekibi oluşturmaya çalışın. Sadece tepki veren değil, inisiyatif alabilen bir ekibin patronu olmayı tercih edin. Bir adım ilerisini görebilen, ürününüzün geleceği hakkında anlamlı kararlar verebilen bir ekiple çalışmaya özen gösterirseniz şirketiniz için gelecek vadeden bir adım atmış olursunuz. ‘’İyi eleman seç, iyi para ver. Çünkü kötü eleman sana pahalıya mal olur.’’ Vehbi Koç.

Fiyatlandırma

Yüksek bir fiyat mı vermeliyim yoksa düşük mü? Pazarlamada en büyük silahlardan biri fiyatlandırmadır. Fiyatlandırmanız üzerinde karar vermeden önce, ürününüzle hangi mesajı vermek istediğinize karar verin. Yüksek bir fiyat, muhtemelen daha az adet satacağınız ama aynı zamanda daha değerli bir ürün sunduğunuz fikrini ortaya koyar. Düşük bir fiyat, belirli bir markete sonradan kolayca girmenize ve hatta rekabette öne geçerek diğer markaları bastırmanıza neden olabilir. Ancak düşük fiyatlar uzun vadede daha az gelir sağlamanıza neden olabilir.

Ürününüzün alıcıya ne hissettirmesini ve size uzun vadede getirisinin ne olmasını istediğinize karar verin ve fiyatlandırmanızı buna göre yapın.

Şikayetleri Nazikçe Karşılayın

Şikayetleri bir yük olarak görmeyin. Bunun yerine, bütün müşteri şikayetlerini kendine has bir fırsat olarak değerlendirin. Müşterinizin yanınızdan tatminsiz ayrılmasına asla izin vermeyin. Bu belirli deneyim ve ürününüzün geneli hakkında fikirlerini değiştirmeye fırsatınız var ve siz bundan yararlanmalısınız.

“En mutsuz müşterileriniz, en büyük öğrenme kaynağınızdır.” diyor Microsoft’un kurucusu Bill Gates. Eğer her müşteri şikayetini gelişmek için bir fırsat olarak değerlendirirseniz, ilerideki şikayetleri karşılamada çok daha iyileşeceksiniz.

Bir şikayetle iyi ve etkili bir şekilde başa çıkarak çok sadık bir müşteri kazanabilirsiniz. Pozitif bir etkileşim ve bir özür, markanızın adını yenilemede çok büyük bir adım. Bu deneyim müşterinize, ürününüzle ilk deneyiminde işler yolunda gitmediyse de ona yardım edeceğinizi bildiği için, sizden yeniden satın alma konusunda rahatlık ettirecektir.

Yüksek Kaliteli İçerik

İçerik, bugünlerde şirketinizin öne çıkması ve fark edilmesi için kullanabileceğiniz en önemli kozunuz. Bu bir Blog, Instagram hesabı ya da videolar kullanarak da olsa, ürününüzü pazarlamak için içerik kullanmanız size çok yardımcı olabilir.

Ancak, bütün şirketler artık içerik pazarlama sistemini kullanmaya başlıyor ve bu da müşterilerin bir reklam ve içerik selinde boğulmasına neden oluyor. Bu yüzden içeriğinizin yüksek kaliteli yapıtaşlarıyla diğerlerinin arasından sıyrılmasını sağlamalısınız.

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’a göre, “Pazarlama değerlerden ibarettir. İçinde bulunduğumuz karmaşık ve gürültülü dünyada insanların bizi çok fazla hatırlamasını sağlayamayacağız. Hiçbir şirket sağlayamayacak. Bu yüzden insanların bizim hakkımızda ne bilmelerini istediğimiz konusunda çok net olmalıyız.”.

İçerik yaratmak, markanızı iyileştirmek ve hedef kitlenizin hakkınızda ne öğrendiğini kontrol etmenin bir yolu. Kötü bir içerik, markanız için hiç içeriğinizin olmamasından daha kötü bir gidişata sebep olabilir. Eğer bir blog girişiniz sıkıcıysa, onu okuyan ziyaretçi muhtemelen bir daha linklerinize tıklamayacaktır. Aynı şekilde, eğer Instagram’ınız cansız fotoğraflar barındırıyorsa, geldiği gibi giden bir “unfollow” bekleyebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz 6 taktik, başarılı bir pazarlama stratejisi yaratma sürecinde buz dağının görünen kısmıdır. Ancak aynı zamanda yeni şirketler için oldukça etkili bir başlama noktasıdır. Hedef kitlenizi tanıyın, ürününüzü ve vizyonunuzu netleştirin, takımınıza yatırım yapın, fiyatlandırma stratejinizi iyi belirleyin, şikayet durumlarında nezaketin önemini unutmayın ve yüksek kaliteli içerikle hep zirvede olun. Gözünüz korkmasın ve ne zaman endişelenirseniz akıl alabileceğiniz uzmanların varlığını unutmayın.

Okumadan Geçme

hedef kitle analizi için 3 faydalı araç

Hedef Kitle Analizi İçin Ücretsiz 3 Faydalı Araç

Ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenebilecek kullanıcılara ulaşarak, dönüşüm oranlarınızı artırmak istiyorsanız; sosyal medya ve arama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir