Nace Kodu Nedir? Nace Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

nace kodu nedir nace kodu sorgulama nasıl yapılır

Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerde, faaliyet gösteren şirketlerde NACE kodu uygulaması zorunludur. Avrupa Birliği’ne uyum yasaları ile İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca yeni şirket kuracak olanların bu kodu almaları gerekiyor.

Yeni bir şirket kurmak istiyorsanız öncelikle nace kodu öğrenme aşamalarını tamamlamanız gerekiyor. Ticaret Odası resmi internet sayfasından nace kodu sorgulama yapabilirsiniz.

NACE Kodu Nedir?

NACE; Avrupa’da ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistik üretilmesi ve yayılması amacına yönelik bir başvuru kaynağıdır. Kısaca kodlama sistemi diyebiliriz. Ekonomik faaliyetlere ilişkin istatistikî verileri dünya standartlarında karşılaştırma açısından oldukça önemli bir araçtır.

NACE kodu, istatistikî verileri karşılaştırma sunmakla birlikte, iş yerlerinin çalıştıkları alanlara göre tehlike sınıflarını da belirliyor. NACE kodu altı haneli olduğu için “altılı faaliyet kodu” olarak da bilinir.

NACE kodu, herhangi bir işyerinin faaliyetlerinin tehlike derecesini ortaya koyduğu için yeni işletme kuracak olanlarla halihazırda ticari faaliyeti bulunan herkesin bu kodu öğrenmesi gerekir.

KOBİ’lerin ihtiyaç duyabileceği diğer kurum ve kuruluşlar hakkında detaylı bilgi edinmek için KOBİ’lere destek olan kurumlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 NACE Kodu Ne İşe Yarar?

NACE, iş yerinin faaliyet alanını ve bununla bağlantılı olarak da iş yeri tehlike sınıfı bilgisi içeriyor. Açacağınız iş yerini Ticaret Odası’na kaydettirmeden önce nace kodu öğrenme işleminizi yapmanız gerekiyor. NACE kodu doğru belirlediğinizde iş yeri tehlike sınıfını da doğru tespit edebiliyorsunuz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürürlüğe girdikten sonra oluşan tehlike sınıfları da işyeri NACE kodu ile belirleniyor. Hali hazırda ticari faaliyette bulunuyorsanız iş yerinizin hangi tehlike sınıfında olduğunu öğrenmeniz gerekiyor.

NACE kodu; tehlike sınıflarını belirttiği için bir iş yerinde hangi sınıfta iş güvenliği uzmanı çalıştırılması gerektiğini de ifade ediyor. Faaliyet alanına ve aldıkları koda göre “tehlikeli” sınıfında yer alan işletmeler B; “çok tehlikeli” sınıfında yer alan işletmeler de A sınıf belgeye sahip olan iş güvenlik uzmanlarıyla çalışmaları gerekiyor.

Ticaret Odası’na kayıt yaptıracak üyenin faaliyet kodu ve buna bağlı olarak meslek grubu, kuruluş esnasında mali müşavirin beyanına göre belirleniyor. Türkiye’de; bağlı oda ve borsa üyelerinin faaliyet kodlarının ve buna bağlı olarak meslek gruplarının belirlenmesi görevini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yürütüyor.

NACE koduna kafanızı karıştırıp, rakamların anlamlarını merak edebilirsiniz. Bu kodu kısaca açıklayacak olursak, kodun ilk iki hanesi genel faaliyet sınıfını oluşturuyor. Daha sonra ikişer kod halinde alt faaliyet sınıfları geliyor.

Kodun nasıl oluşturulduğunu örnekle açıklayacak olursak; İşyerinizin faaliyet kodu “10.52.01” olsun. 10, gıda ürünlerinin imalatını, 52 dondurma imalatını, 01 ise sade, sebzeli, meyveli vb. dondurma imalatını ifade ediyor.

NACE Kodu Sorgulama

NACE kodunuzu iki farklı yoldan öğrenebiliyorsunuz. Yeni kayıt yaptırmak veya nace kodları 2020 listesini öğrenmek için İstanbul Ticaret Odası’nın web sitesine giriyorsunuz. Ana sayfa üzerinden “Tescil İlan Kuruluş” sayfasına giriyorsunuz. Ekrana “Sicil Kayıtları” geliyor. Arama bölümüne iş alanınızı ilgilendiren kelimeleri girerek nace kodu sorgulama yapıyorsunuz.

NACE kodları ile Maliye Bakanlığı’nın belirlediği vergi kodları aynıdır. İşletmenizin SGK sicil numarasının 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. rakamları NACE kodunuzu oluşturuyor.

Üyelerin bağlı bulunduğu odalarda nace kodu listesi her yıl güncelleniyor. İşletmeler her faaliyet yılının sonunda faaliyet kodlarını güncellemeleri gerekiyor. Prim ödemeleri bu sınıflamaya göre yapıldığından e-bildirgeyle faaliyet kodunuzu güncelleyebilirsiniz.

Güncelleme yapmadan önce nace kodları 2020 güncel listesini inceleyiniz. Faaliyet alanınız ve kodunuzun aynı olup olmadığını nace kodu listesi üzerinden görebilirsiniz.

Okumadan Geçme

kobilerin ihtiyacı olabilecek kurumlar

KOBİ’lerin İhtiyaç Duyabileceği Kurumlar

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) Türkiye ekonomisindeki rolleri büyüktür. Ekonominin canlanması, yeni iş alanları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir