KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

kosgeb nitelikli eleman desteği

KOSGEB, ülkemiz ekonomisini canlandırmak için sürekli olarak yeni iş fikirlerine destek oluyor. Söz konusu destekler, bir iş yerinin kurulmasından faaliyetlerine kadar birçok konuyu kapsamaktadır. Bu destekler arasında nitelikli eleman istihdam desteği de yer alıyor. Faaliyette olan işletmelerde, alanında uzman, işinin ehli kimselerin çalıştırılması, KOSGEB’in hedeflerinden biridir. Bu sayede ülkemizde daha fazla kişinin istihdam edilmesi sağlanmaktadır. 

Nitelikli Eleman Desteği

Faaliyet sunan bir işletmede görev verilmek üzere nitelikli kimselerin çalıştırılması hedeflenir. Bu durum hem işletme hem de ülkemizin iş dünyası yönünden önemlidir. Bu kapsamda “nitelikli eleman” ile neyin kastedildiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Nitelikli eleman demek söz konusu çalışma alanında eğitim ve deneyim sahibi kimselerdir. Bu kimselerin sunacağı hizmetler, çok daha aktif ve başarılı olacaktır. Bunu göz önüne alan KOSGEB destekleri bir alanda uzman olan kimselerin işe alınmasının önünü açmaktadır.

Bu durum ülkemizdeki işsizlik sorununu gidermek adına büyük bir öneme sahiptir. Daha çok eğitimli kişinin istihdam edilmesi, ülkemiz ekonomik kaynaklarının desteklenmesi anlamına gelmektedir. Yardımların temelinde bu fikir yatmaktadır. 

Hangi Çalışanlar İçin Nitelikli Eleman Desteği Verilir?

Nitelikli eleman kobi destek programları bazı kurallar dahilinde gerçekleşmektedir. Buna göre yüksek öğrenim mezunu ve son 12 ay içinde istihdam edilmemiş olan bireyler bu kapsamdadır. Kişinin çalışacağı alanın mezun olduğu alanla aynı olması değer taşımaktadır. 

İşe alınacak olan kimsenin, başka bir yerden sigorta ve maaşının bulunmaması şartı mevcuttur. Aynı zamanda bu kişinin emekli olmaması, yabancı uyruklu olmaması gibi şartlar da bulunmaktadır. Bu destek yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen bir haktır. 

Bir iş yerinde görev verilmek üzere alınacak elemanın, işletme sahibinin akrabalarından veya ortaklarından olmaması istenmektedir. Bu kimsenin başka bir iş yerinde ortak olarak görülmesi de şartların dışında kabul edilmektedir. Nitelikli eleman statüsünde görevlendirilecek olan kişilerin bu kurallara uygun olması beklenir. Uygun ise, KOSGEB işletmeye bu kişinin giderlerinin bir bölümünü hibe olarak vermektedir. 

Nitelikli Eleman Desteğinin İçeriği

Bu desteği almak isteyen iş yerleri, aynı anda iki eleman için başvurabilirler. Bu, konu hakkında belirlenen üst limittir. Bir üçüncü kişi için destek sağlanmayacaktır. Verilen tutarın belli limitleri bulunmaktadır.

Buna göre iki yıllık bir meslek yüksek okulundan mezun olanlara 1500 TL destek sağlanacaktır. Dört yıllık yüksek okul mezunlarına ise 2000 TL tutarında bir destek sunulmaktadır. Yüksek Lisans ve Doktora mezunları için ise 2500 TL destek verilir. Bu maaş destekleri işletme giderleri başlığı altında yapılmaktadır. 

Okumadan Geçme

2020 kosgeb destekleri

2019 KOSGEB Destekleri Nelerdi? 2020 KOSGEB Bütçesi Ne Kadar?

2019 yılında 70 bin işletmeye 2.3 milyar lira kaynak aktaran KOSGEB, yeni girişimcilere 2020 yılında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir