KOSGEB KOBİ Danışmanlığı Nedir? Danışman Ne Yapar?

kosgeb kobi danışmanlığı nedir

KOBİ’lerin daha hızlı büyümesi ve profesyonellerden danışmanlık alabilmesi için yapılan göreve KOBİ danışmanlığı denir. KOBİ danışmanları, işletmesini büyütmek isteyen ve buna ilişkin yollar arayan kişilere, her türlü konuda doktor gibi yardımda bulunur.

Danışmanlar, aynı zamanda KOBİ’lere her türlü sorunla ilgili atılacak adımların nasıl olması gerektiği hakkında çeşitli bilgilendirmeler yapabilir. Kısaca, KOBİ’lere her türlü bilgi, destek ve yardım için hizmet veren, profesyonel kişilere KOBİ danışmanı denir.

Kendini geliştirmek isteyen veya işletmesinde herhangi bir sorunla karşılaşan KOBİ’ler, danışmanlık hizmeti olarak öncesinde, kamu kuruluşlarından, öğretim görevlilerinden, özel danışmanlık kurumlarından hizmet almaktaydı. KOSGEB ile Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında yapılan çalışma sonrasında, bu iş artık daha profesyonel standartlara getirildi. Böylece, karışıklıklar yaşanmasına, yeterli olmayan bilgilerle danışmanlık yapmaya son verildi denilebilir.

Nasıl KOBİ Danışmanı Olunur?

KOBİ danışmanı olmak isteyen kişiler, herhangi bir koşula bağlı kalmaksızın, sınavlara girip, yeterli dereceleri almaları durumunda, KOBİ danışmanı olabilirler. KOBİ danışmanlığı yapabilmek için ilk yapılması gereken yeterlilik eğitimleri almak ve artık yapılacak olan KOBİ danışmanlık sınavlarına katılmak olacaktır.

KOBİ danışmanlık sınavından yeterli puanı alan kişiler, bu işi profesyonel anlamda yapabileceklerdir.

KOBİ Danışmanlığı Sertifikası Ne İşe Yarar?

KOBİ danışmanı olan kişiler, KOBİ’lerin mevcut durumlarını analiz ederek, daha ileriye taşınabilmeleri için yardımda bulunurlar. Ayrıca KOBİ’ler; finansman, pazarlama, KOBİ kredileri gibi sorunlarına, danışmanlar aracılığıyla çözüm bulabilirler. Fakat KOBİ’lere yeterli yardımın sağlanabilmesi adına, gerekli eğitimlerin alınmış olması ve çözüm yollarının bilinmesi gerekir.

KOBİ danışmanı olmak isteyen bir kişi ilk adım olarak çeşitli eğitimler alır. Bu eğitimlerin içerikleri birbirlerinden farklıdır. Alınan eğitimleri başarıyla yerine getiren kişilere, sertifika verilir. Ancak sadece sertifikayla iş yapmak mümkün değil. Sertifikanın işlevi, yeterli eğitimin alındığını göstermek. KOBİ danışmanlığı sertifikası olan kişi artık danışman olabilmek için sınavlara girebilir.

KOBİ danışmanlığı sertifikası alan kişi, şirketin faaliyetlerini, pazarlama araçlarını ve genel yapısını analiz eder. Analiz çalışmalarından sonra izlenebilecek adımları belirler.

KOBİ Danışmanlığı Sınavı 2020

KOBİ danışmanı olabilmek ve ulusal yeterliliğe ulaşmak için seviye 6 sınavına girilmesi gerekiyor. Sınav, teorik ve uygulamalı olarak iki farklı aşamada yapılıyor. KOSGEB KOBİ danışmanlığı sınavı 2020 yılında şu tarihlerde yapılıyor.

Teorik sınava başvuru tarihleri 11 Şubat – 1 Mart 2020 tarihlerinde yapılıyor. Sınavın yapılma tarihi ise 7 Mart 2020 olarak belirlenmiş. Başvuru ve sınava giriş yeri ise Bursa.

Uygulama sınavına başvuru tarihleri 22 Ocak ile 17 Şubat olarak belirlenmiş. Sınava giriş tarihi ise 22-23 Şubat (Cumartesi ve Pazar günleri) olarak belirlenmiş. Uygulamalı sınava başvuru ve giriş yeri ise Sakarya Üniversitesi.

Sınavlara girmek için herhangi bir şart aranmıyor. Mezuniyet veya tecrübe şartı aranmaksızın, isteyen herkes bu sınavlara katılım sağlayabiliyor. Başarılı olunması durumunda alınacak belgenin geçerlilik süresi ise 5 yıl olarak belirlenmiştir. Sınavdan başarılı olunması halinde, KOSGEB KOBİ danışmanlığı adı altında profesyonel çalışılabilir. KOBİ danışmanlarının aylık ortalama maaşları ise 5 bin TL olarak belirlenmiştir.

KOBİ Danışmanları Ne İş Yapar?

KOBİ danışmanları, isminden anlaşılacağı üzere KOBİ’lere destek olan kişilerdir. Danışmanlar, KOBİ’lerin mevcut durumlarını analiz eder. Analiz sonucunda sorun olan alanlar üzerine eğilim gösterip, bununla ilgili yol gösterici çalışmalar yapar. KOBİ danışmanları, bizzat uygulama alanında bulunmazlar. Pratik olarak yaptıkları çalışmalar analiz ve ilerlemedir. Daha net bir ifadeyle, KOBİ danışmanları, KOBİ’lere doktorların yaptığı gibi teşhis koyup, tedavi yöntemi belirler.

Okumadan Geçme

kobilerin ihtiyacı olabilecek kurumlar

KOBİ’lerin İhtiyaç Duyabileceği Kurumlar

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) Türkiye ekonomisindeki rolleri büyüktür. Ekonominin canlanması, yeni iş alanları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir