KOSGEB Girişimcilik Kursu Nedir, Nasıl Başvurulur?

KOSGEB her yıl iş fikirlerinin gerçeğe dönüştürülmesi için birçok destek sunuyor. Hibeli ve hibesiz olarak kullandırılan krediler, girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmelerini sağlıyor. Fakat bu desteklerden yararlanmak bazı koşullara bağlıdır.

Koşulların başında, KOSGEB Girişimcilik Kursuna katılmak gelmektedir. Kurs sonrasında verilen sertifika, KOSGEB kredisi başvurularında önemli role sahiptir.

KOSGEB Girişimcilik Kursunun Amacı

Bir girişim fikrinin başarıya ulaşması, sağlam temellere dayanmasına bağlıdır. Aksi halde iş fikri ne kadar parlak olursa olsun, gereken verimi almak mümkün değildir. Buradan hareketle KOSGEB eğitimlerinde girişimcilere iş fikirlerini destekleyen bilgiler sunulmaktadır. 

Derslerde sermaye yönetimi, kaynakları doğru kullanmak, piyasayı tanımak hakkında bazı bilgiler verilmektedir. Bir iş yeri açılırken uyulması gereken prosedür, detaylarıyla aktarılır. İş yerini ayakta tutmak için gerekli konular hakkında fikir verilir. KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri, bu konular hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri vermeye yöneliktir. 

KOSGEB Girişimcilik Kursuna Başvurmak

Bu kurslara katılmak için İşkur veya KOSGEB İl Merkezlerine başvurmak gerekmektedir. Bunu sağlamak adına bir KOSGEB başvuru formu doldurulmalıdır. Bu merkezlere yapılan başvurularda kişi ufak bir mülakata tabi tutulmaktadır. Yöneltilen mülakat soruları yapılacak işin detaylarını içermektedir. Mülakatların hedefinde parlak iş fikirlerini yakalamak bulunmaktadır. Zira KOSGEB desteklerinin hedefinde ülke ekonomisine fayda sağlayacak girişimleri desteklemek yatar. Bu durumu tespit adına, girişimciye göreviler tarafından bazı sorular sorulur. 

Bu sorular, kişinin girişimcilik hakkındaki düşüncelerini, daha önce KOSGEB’e başvuru yapıp yapmadığını içerir. Bununla birlikte KOSGEB’in neden bu kişiye hibe vermesi gerektiği sorulur. Çünkü bu kurslara ve hibe desteklerine ilgi büyüktür. Başvuru yapan binlerce kişi arasından kişiyi farklı kılacak özelliklerin tespiti sağlanmalıdır. Dolayısıyla KOSGEB mülakatı kişinin hibe desteği alıp alamaması adına önemlidir. 

KOSGEB Eğitimleri

Mülakat sonrasında kişinin verdiği cevaplar makul bulunursa, eğitimlere katılmasına izin verilir. Bu eğitimler, kişinin ikamet adresine en yakın eğitim merkezinden alınabilmektedir. Eğitimler genellikle üniversite kampüslerinde veya KOSGEB tarafından özel olarak açılan eğitim merkezlerinden alınmaktadır. 

Eğitimin toplam süresi 10 gündür ve bireyler bu süre zarfında toplamda 70 saat bir eğitime tabi tutulur. Kursun tamamlanması için kişinin iki haftasını bu eğitime ayırması beklenir. Eğitimler hafta içi beş gün olmak üzere sunulur. Derslere devamlılık esastır. Derslere devam etmeyen kimseler, sertifika almaya hak kazanamaz.

Eğitim bitiminde kursu başarıyla tamamlayan herkes bir sertifikaya sahip olur. Bu sertifika yapılacak kredi başvurusunda istenen bir belgedir. Kişinin kredi alması için öncelikle iş yerinin açılışını yapması KOSGEB tabanına kayıt olmasına ihtiyaç duyulmaktadır. 

Okumadan Geçme

başarısız girişim

Girişimcilik Sorunları: Girişimci İflas Ederse Ne Olur?

Finansal zorluklar, maliyet girdileri girişimcilikte en çok karşılaşılan zorluklar olarak işletmecilerin karşısına çıkıyor. Ekonomik kriz …

One comment

  1. Pingback: Genç Girişimci Desteği - Oğuz Muhasebe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir