KOSGEB Girişimcilik Desteği İle 50 Bin TL Hibe Nasıl Alınır?

Girişimci ruhuna sahipseniz, yeni istihdam oluşturacaksanız ve kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız; KOSGEB başvuru yapabilirsiniz. KOSGEB, genç girişimcilerin hayata atılması ve kendi işlerini kurmaları için geri ödemesiz devlet desteği veriyor. Projeniz KOSGEB tarafından kabul görülürse 50 bin TL hibe desteği alıyorsunuz.

Aldığınız hibe sayesinde işinizi kurup, harcamalar yaptıktan sonra tekrar finansman desteğinize ihtiyacınız olursa bu sefer 100 bin TL faizsiz kredi alma hakkınız bulunuyor.

KOSGEB Hibe Desteğine Kimler Başvurabilir?

18 yaşını doldurmuşsanız ve Türk vatandaşıysanız KOSGEB’e hibe destek için başvurabilirsiniz. 2019 yılı itibariyle KOSGEB’in düzenlemiş olduğu “Girişimcilik Programı”ına katılım şartı kaldırıldı. Geçtiğimiz yıla kadar eğitim programını bitirip, iş yeri açma şartı da aranıyorken, artık işyeri açmadan da kobi destek başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kadın girişimcilerin, gazilerin, birinci derecede şehit yakını olanların ve engelli vatandaşların başvuruları öncelikli oluyor. Bu gruba girenlerin başvuruları daha kolay kabul ediliyor. Bu gruba girmiyor olsanız bile, giren bir yakınınız veya aileden biri varsa onun aracılığıyla da başvurabilirsiniz.

KOSGEB Hangi İllere Hibe Desteği Veriyor?

 •  Artvin, Amasya, Gümüşhane, Trabzon ve ilçelerinin tümüne,
 • Sakarya, İstanbul, Kocaeli, Bolu, Bilecik, Kütahya, Bursa, Eskişehir ve ilçelerinin tümüne,
 • Gaziantep, Muş, Diyarbakır, Adana, Kars, Konya, Şırnak, Van, Hakkari,
 • Tekirdağ, Çanakkale, Lapseki, Çorlu, Lüleburgaz ve merkezlerine 2019 yılı itibariyle hibe veriyor.

Hibe Desteği İçin İstenen Belgeler

 •  Çipli yeni TC kimliğinizle başvuruyorsunuz. Pasaport veya evlilik cüzdanı ile başvurular kabul edilmiyor.
 • Nüfus müdürlüğünden ikametgah senedi alıyorsunuz.
 • Gelir belgeniz mevcutsa dosyaya ekleyebilirsiniz. Yoksa eklemeniz şart değildir.
 • Araç şoförü iseniz K1, K2, K7 belgelerini dosyanıza eklemelisiniz.
 • Kefalet kooperatifine üye iseniz, üyelik belgelerini eklemelisiniz.

KOSGEB İnceleme Heyeti

İş planınız (projeniz) ve belgelerinizle birlikte bulunduğunuz ildeki KOSGEB müdürlüğüne gidiyorsunuz. Sıra numarası alarak sıranızı bekliyorsunuz. Sıranız geldiğinde heyetin karşısına çıkıyorsunuz. Heyet dosyanızı inceliyor. Projenizin, orijinalliği, uygulanabilirliği, sürdürülebilirliği ve maliyet aşamaları incelenir.

Bu kriterler göz önünde bulundurularak dosyanız ya kabul edilir ya da reddedilir. Bunun dışında, projenizdeki eksiklikleri gösterip, yeniden düzenleyerek başvurmanız istenebilir. Gerekli düzenlemeleri yaparak yeniden başvurabilirsiniz.

Dosyanız kabul olduktan sonra, KOSGEB’in veri tabanına kayıt olmanız gerekiyor. Resmi sitesine girerek, E-Kobi linkine tıklıyorsunuz. Burada kişisel ve iletişim bilgilerinizi girdikten sonra sisteme kayıt oluyorsunuz. Kendinize kullanıcı adı ve şifresi belirliyorsunuz. Bu kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak “Kobi Bilgi Beyannamesi” dolduruyorsunuz.

Hibe Nasıl Veriliyor?

50 bin TL hibeyi duyanlar, yeni bir işe atılmadan önce hibe nedir sorgusunu yaşayabilir. Kısaca hibe, karşılıksız verilen demektir. KOSGEB’in verdiği 50 bin lira karşılıksız ve geri ödemesizdir. KOSGEB, ilk planda 50 bin liranın tamamını size vermiyor. Bu parayı 3 aşamada veriyor.

İşletmenizin ilk kurum desteği olarak 2000 ₺ ; İş yeriniz için gerekli ofis eşyası, makine, teçhizat giderleri için 18.000 ₺ ; Diğer işletme giderleri için 30.000 ₺ veriyor.

KOSGEB Girişimci ve Esnaflara Ne Kadar Hibe Desteği Sağlıyor?

2019 yılı itibariyle KOSGEB destek alanını genişleterek 60 Türk Lirası’ndan 300 bin TL’ye kadar destek sağlıyor. Çalışmayan bayanlara 250 bin TL, tüm esnaflara geri ödemesiz 20 bin TL hibe dağıtıyor.

KOSGEBin geri ödemesiz hibesinden yararlanacak esnaf grupları şunlardır;

 • Ayakkabı ve telefon tamircileri,
 • 2019 yılından karlı olarak gösterilen tüm esnaf sektörleri,
 • Büfe, market, şarküteri, bakkal dükkanı sahipleri,
 • Oto sanayide kaportacı, motorcu, rot balansçı, yedek parçacı, çaycı, çorbacı, köfteci gibi esnafın tümüne 2019 de hibe ödenecek.

Okumadan Geçme

başarısız girişim

Girişimcilik Sorunları: Girişimci İflas Ederse Ne Olur?

Finansal zorluklar, maliyet girdileri girişimcilikte en çok karşılaşılan zorluklar olarak işletmecilerin karşısına çıkıyor. Ekonomik kriz …

One comment

 1. Küçük baş hayvancılık| yapmak istiyorum mümkünmü
  Yardımcı olabilirmisiniz yerim müsait keşfede gelebilirsiniz yerimi görebilir sadece kredi alıp iş yapmayı hebefliyorum genç girişimci
  Olarak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir