KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (kobi) kobi finansman destekleri adı altında maddi destek sağlıyor. Kobi vasfına haizseniz, finansmana ihtiyacınız varsa KOSGEB’in kredi destek programına başvurabilirsiniz. İşletmenizin türü ve hacmine göre 500 bin liraya kadar yatırım desteği alabilirsiniz. Bunun için KOSGEB’in belirlediği şartları taşımanız ve taahhüdünüzü yerine getirmeniz gerekiyor.

KOSGEB Kredi Faiz Destek Programı 

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ülke ekonomisinde payını ve etkinliğini artırmak, rekabet edebilmeleri ve yeni istihdamlar sağlayabilmeleri amacıyla bu program yürütülmektedir. Bu program 19.09.2009 tarih ve 27354 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan KOSGEB Kobi Kredi Faiz Desteği Yönetmeliğine dayanıyor. Daha detaylı bilgi almak, hangi kobi türüne girdiğinizi ve hangi krediye başvuracağınızı öğrenmek için www.kosgeb.gov.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

KOSGEB’in Belirlediği Kobi Türleri

Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler KOSGEB’in uygulama alanına girse de, KOSGEB, bu işletmeleri; faaliyet alanı, özellikleri ve daha önce yararlandıkları destek türüne göre türlere ayırıyor. Kobi türleri şunlardır;

  •  Girişimci İşletmeler
  • Proje Odaklı İşletmeler
  • Teknoloji Tabanlı İşletmeler
  • Stratejik ve Öncelikli Sektörlerdeki İşletmeler

Bu işletme türlerinden biriyseniz finansman ihtiyacı için başvurabilirsiniz. Birden fazla işletme türü kapsamına giriyorsanız, en yüksek limite sahip işletme türü kapsamında kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi Başvurusunu Nasıl Yapacaksınız?

KOSGEB’in belirlediği işletme türlerinden biriyseniz, KOSGEB’in veri tabanına kayıtlı ve aktif durumdaysanız kobi kredi desteği için başvurabilirsiniz. KOSGEB’in resmi sitesine girerek Kobi Bilgi Beyannamenizin güncel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İşletmenizin türüne ve ihtiyacınız olan krediye göre KOSGEB veya banka ekstra belge isteyebilir. Site üzerinden başvurunuzu yaptığınızda hangi belgelerin isteneceği size söylenecektir.

Kredi Türleri ve Limitleri

Finansman ihtiyacınıza göre; işletme, makine teçhizat, ihracat ve acil destek kredileri başvurusu yapabilirsiniz. İşletme kredisi için azami 18 ay, makine teçhizat ve acil destek kredileri için 36 ay, ihracat kredisi için 180 ay vade bulunuyor.

Girişimci İşletmelere 50.000₺; Proje Odaklı İşletmelere 200.000₺; Teknoloji Tabanlı İşletmelere 300.000₺; Stratejik ve Öncelikli Sektörlerdeki İşletmelere 500.000₺ sıfır faizli kredi veriliyor.

İhracat kredisi için başvurduysanız, taahhüt ettiğiniz ihracata göre 200.000 $ kredi alabiliyorsunuz. Bu kredinin vadesi de 180 gündür.

Kredilerin Kullandırılması

KOSGEB, kredi kullanımlarını anlaştığı bankalar üzerinden yapıyor. Kullanacağınız kredilerin takibi ve tahsil sorumluluğu bankaya aittir. Krediye ilişkin hususlar ve sorumluluklarınız banka ile sizin aranızda yapılacak sözleşmede yer alır.

Krediyi aldığınız tarihten itibaren 3 yıl süreyle Kredi Faiz Desteği’nden yararlanabilirsiniz. 3 yıl içerisinde üst limiti aşmadan kredi faiz desteğini birden fazla kullanabiliyorsunuz. Üç yıllık süre tamamlandıktan sonra, talebiniz halinde destek programı yeniden başlatılabiliyor.

Okumadan Geçme

2020 kosgeb destekleri

2019 KOSGEB Destekleri Nelerdi? 2020 KOSGEB Bütçesi Ne Kadar?

2019 yılında 70 bin işletmeye 2.3 milyar lira kaynak aktaran KOSGEB, yeni girişimcilere 2020 yılında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir