2020 KOSGEB Destekleri Nelerdir?

 

Ülkemizde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) faaliyetlerini sürdürebilmeleri, yeni istihdam oluşturmaları için 1990’da KOSGEB kurulmuştur. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı bu kuruluş, kobilere ve yeni girişimcilere eğitim ve mali kaynak sağlayarak ekonominin canlanması ve gelişmesinde rol oynuyor.

Yeni bir iş kurmak istiyorsanız veya işinizi büyütmek istiyorsanız kosgeb destekleri 2020 yardımına başvurabilirsiniz.

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB; Girişimcilik, Ar-Ge Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme, İşletme Geliştirme, Büyütme ve Uluslararasılaşma, Kobi Finansman, Laboratuvar Hizmetleri, İŞGEM/Tekmer Programı desteği sağlıyor. “kosgeb.gov.tr” adresine girdiğinizde “destekler” sayfasından detaylı inceleyip, size uygun programa başvurabilirsiniz.

2020 Girişimcilik Desteği

Girişimci ruhuna sahip olmanıza rağmen yeterli mali imkana sahip değilseniz, Kosgeb’in “Girişimciliği Geliştirme Destek Programı”na katılabilirsiniz. Girişimcilerin iş kurma ve yürütme konularında bilgi ve becerilerini geliştirme amacını güden bu program iki aşamalı yapılıyor.

Geleneksel Girişimciler Programı’na katılırsanız 60 bin liraya, İleri Girişimciler Programı’na katılırsanız 370 bin liraya kadar girişimci destekleri yardımı alabiliyorsunuz. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için gerekli şartları yerine getirmelisiniz. Bunlar;

  •  Girişimciler Eğitim Programını başarıyla bitirip, sertifika almalısınız.
  • Program sürecinde SGK hükümleri uyarınca herhangi bir işletmede çalışmıyor olmanız gerekiyor.
  • Kendi adınıza veya ortak olarak bir işletme kurmalısınız. Ortak olarak işletme kuracaksanız payınızın en az %50 olması gerekiyor. Ayrıca münferiden işletmeyi temsil yetkiniz olmalıdır.
  • KOSGEB veri tabanında kayıtlı ve aktif olmalısınız. KOSGEB üzerinden güncel Kobi Bilgi Beyannamesi doldurmalısınız.

2020 Ar-Ge Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Desteği

Kosgeb bünyesinde 4 farklı program bulunuyor. Ar-Ge ve İnovasyon, Endüstriyel Uygulama, Kobi Teknoyatırım ve Stratejik Ürün Destek Programları’ndan size uygun olan birine başvurabilirsiniz.

Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı; bilim ve teknolojiye sahip yeni fikirlere ve istihdama sahipseniz; kosgeb başvuru yapabilirsiniz. Kosgeb bu alandaki projelere ve girişimlere 750 liraya kadar destek sağlıyor. Bunun için tek yapmanız gereken Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmanız ve proje başvurusu yapmanızdır.

Endüstriyel Uygulama Destek Programı; Yeni bir ürün/hizmet planınız, maliyeti düşürücü ve kaliteyi yükseltici teknik düşünceniz varsa kosgeb 818 bin liraya kadar destek sağlıyor. Bunun için detaylı hazırladığınız proje dosyanızla kuruma başvuruda bulunuyorsunuz.

Kobi Teknoyatırım Destek Programı; Teknoloji alanında yeni ürünlerin üretimini, ticarileştirilmesini ve ihraç edilmesini sağlayacak projelere kosgeb destek sağlıyor. Eğer küçük ölçekli işletmeyseniz 500 bin, orta ölçekli işletmeyseniz 5 milyon liraya kadar destekten yararlanabilirsiniz. Bu destekten yararlanabilmeniz için;

  •  İşletmenizin en az bir yıl faaliyette olması,
  • En fazla 5 yıl önce aldığınız Ar-Ge projesini tamamladığınızı gösterir belgelerden birine sahip olmalısınız.

Stratejik Ürün Destek Programı; 2020 yılı itibariyle kosgeb ithal edilen ürünlerin Türkiye’de üretilmesini ve yerlileştirilmesini teşvik amacıyla bu programı devreye soktu. Küçük veya orta ölçekli işletmeyseniz “Stratejik Ürün Grubu” listesindeki ürünleri üretmeniz için 2 milyon geri ödemeli, 3 milyon lira geri ödemesiz destekten yararlanabilirsiniz. Bu destekten yararlanabilmeniz için;

  •  Kosgeb veri tabanına kayıtlı ve aktif,
  • Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde,
  • En az 1 yıldır faaliyette,
  • Stratejik Ürün Destek Programı listesinde bulunan stratejik ürünleri, kamu kurum/kuruluş veya orta/büyük ölçekli işletmelerle işbirliği yaparak üretmeniz gerekiyor.

2020 KOBİ Finansman Desteği

İşinizi büyütmek, yeni ekipmanlar almak veya finansal sorunlarınızı çözmek için Kosgeb’in finansman desteğinden yararlanabilirsiniz. Kosgeb, bütün bankalardan kredi faiz oranlarını alarak, bu oranlardan daha düşük kredi faizi belirliyor. İşletmenizin kapasitesine göre 500 bin liraya kadar kredi desteğinden yararlanabilirsiniz.

Kosgeb’in belirlediği; Girişimci, Proje Odaklı, Teknoloji Tabanlı veya Stratejik ve Öncelikli Sektörlerdeki İşletmelerden biriyseniz geri ödemesiz kredi faiz desteğinden yararlanabilirsiniz. Bunun krediye başvurabilmeniz için; Kosgeb sistemine kayıtlı ve aktif olmanız, güncel Kobi bilgi beyannamesi doldurmanız gerekiyor. İşletmenizin türüne göre Kosgeb farklı belgeler isteyebilir. Başvurunuzda size istenecek belgeleri söyleyeceklerdir.

Okumadan Geçme

2020 kosgeb destekleri

2019 KOSGEB Destekleri Nelerdi? 2020 KOSGEB Bütçesi Ne Kadar?

2019 yılında 70 bin işletmeye 2.3 milyar lira kaynak aktaran KOSGEB, yeni girişimcilere 2020 yılında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir