KOSGEB Destekleri İle İş Fikirlerinizi Gerçekleştirip İşinizi Büyütün!

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) KOSGEB, iş geliştirme alanında eğitim ve yönlendirme yanında finans desteği de sağlıyor. Geri ödemesiz hibe ve faizsiz kredi KOSGEB destekleri ile KOBİ’lerin yanında oluyor.

KOBİ olarak faaliyet gösteriyorsanız, işinizi büyütmek istiyorsanız ve finansmana ihtiyacınız varsa, bulunduğunuz bölgedeki KOSGEB müdürlüğüne başvurmanız yeterlidir. İşletmenizin türüne ve hacmine bağlı olarak yardımdan faydalanabilirsiniz.

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

İşinizi geliştirmek istiyorsanız KOSGEB’in “ İş Geliştirme Destek Programı” bulunuyor. 2019 yılı itibariyle Destek Programı kapsamında 9 farklı konuda 290 bin liraya kadar geri ödemesiz KOBİ destek sağlanıyor. Destek kapsamlarını ve hususları detaylı şekilde www.kosgeb.gov.tr sitesinden “destekler” bölümünden inceleyebilirsiniz.

 1- Yurt içi fuar desteği

Destek üst limiti 50.000 liradır. KOSGEB’in destek oranı %60’dır. Fuara ilk defa katılıyorsanız stand alanı 1250 m²’ye kadar olan bölümün %25’i kadar destek alabilirsiniz.

 2-Yurt dışı iş gezisi desteği

Destek üst limiti 20.000 liradır. KOSGEB’in destek oranı %60’dır. KOSGEB KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri kapsamında her yıl belirlenen finalistler arasındaysanız, KOSGEB tarafından düzenlenen yurt dışı iş gezisi programından bir defaya mahsus olmak üzere üst limitler dikkate alınmaksızın 0 oranında destekleniyorsunuz. 

 3- Eğitim desteği

Destek üst limiti 20.000 liradır. KOSGEB’in destek oranı %60’dır.

 4- Enerji verimliliği desteği

Destek üst limiti 35.000 liradır. KOSGEB’in destek oranı %60’dır.

 5- Tasarım desteği

Destek üst limiti 25.000 liradır. KOSGEB’in destek oranı %60’dır.

 6- Sınaî mülkiyet hakları ve belgelendirme destekleri

Destek üst limitleri 30.000’er liradır. KOSGEB’in destek oranı %60’dır. Fakat Türk Standartları Enstitüsi (TSE) ve Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan(TÜRKPATENT) alacağınız belgeler, 0 oranında destekleniyor 

 7- Test ve analiz desteği

Destek üst limiti 30.000 liradır. KOSGEB’in destek oranı %60’dır. 

 8- Nitelikli eleman istihdam desteği

Destek üst limiti 50.000 liradır. KOSGEB’in destek oranı %60’dır.Nitelikli Eleman İstihdam Desteği kapsamında istihdam edilecek elemanın; yeni mezun, kadın, engelli, birinci derece şehit yakını veya gazi olması halinde destek oranınıza %20 ek destek ilave ediliyor.

Destek Programından Nasıl Yararlanılıyor?

KOSGEB veri tabanına kaydınızın bulunması gerekiyor. KOSGEB’in resmi sitesinde hangi destek alanı için başvuracaksınız başvuru formları bulunuyor. Sistem üzerinden formu dolduruyorsunuz.

Başvurunuz aynı şekilde sistem üzerinden incelenip değerlendiriliyor. Başvurunuz kabul edildiğinde sizden taahhütname alınıyor. Taahhütname alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreniz bulunuyor. Net satış veya dönem içinde elde edilen hasılatınız program sonunda en az artmışsa destek programından bir defaya mahsus olmak üzere yeniden yararlanabilirsiniz.

İş fikirlerinizi hayata geçirmek ve KOSGEB desteklerinden yararlanabilmek için bu süreçte karşılaşabileceğiniz tüm soruların yanıtlarını Experlize’da bulabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz kategoride alanında uzman profesyoneller ile online danışmanlık platformu Experlize üzerinden hemen iletişime geçebilirsiniz.

Okumadan Geçme

2020 kosgeb destekleri

2019 KOSGEB Destekleri Nelerdi? 2020 KOSGEB Bütçesi Ne Kadar?

2019 yılında 70 bin işletmeye 2.3 milyar lira kaynak aktaran KOSGEB, yeni girişimcilere 2020 yılında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir