KOSGEB Desteği İle KOBİ’ler İşini Yurt Dışına Taşıyor 

kosgeb-destegi-ile-kobiler-isini-yurt-disina-tasiyor

 

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ), yurt dışına açılmaları ve ihracat yapmaları konusunda destekliyor. Yenilikçi, teknolojik ve katma değeri yüksek bir ürün üreten, bu ürünü uluslararası pazarlara taşımak isteyen ve ihracat odaklı çalışan KOBİ’lere öncelik tanıyarak ihracat destekleri sağlıyor.

Eğer KOBİ kapsamına giriyorsanız, uluslararası pazara açılıp, hizmet veya ürününüzü pazarlamak için; KOSGEB’in destek programına katılabilirsiniz. 

KOSGEB Destek Programı 

KOSGEB ekonominin canlanması, gelişmesi ve KOBİlerin yurt dışına açılmalarını sağlamak amacıyla “İhracat Destek Programı”nı yürütüyor. KOBİ olarak siz de ihracat yapmak istiyorum diyorsanız ve finansmana ihtiyaç duyuyorsanız, kredi başvurusu yapabilirsiniz. İşletmenizin türü ve hacmine göre 200.000 dolara kadar krediden yararlanabilirsiniz.

İhracat Destek Kredisi’ne Başvurma Şartları

 1- İşletmenizde çalışan sayısının 250 kişiden az, yıllık net satış hâsılatınız ya da mali bilançonuz 25 milyonu geçmemesi,

 2- İhracat taahhüdü vermeniz (talep ettiğiniz kredi tutarı kadar ihracat yapacağınızı gösteren belge),

 3- KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olmanız,

 4- KOBİ Bilgi Beyannamenizin güncel olması gerekiyor. 

İhracat Destek Kredisi Başvurusu 

Uluslar arası pazara açılmak ve ürünlerinizi pazarlamak istemenize rağmen ihracat nedir düşüncesini taşıyabilirsiniz. Ülke sınırları dışındaki firma veya şirketlere ürün/hizmet satışınıza ihracat deniyor. Ülkeye döviz girmesi bakımından ve ekonomiyi kalkındırması açısından önemlidir. Bu nedenle KOSGEB, ihracatı teşvik için KOBİ’lere destek olmaktadır. 

KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalardan birine giderek “ihracat kredisi” için başvuruda bulunuyorsunuz. Anlaşmalı banka listesini programı detaylı öğrenmek istiyorsanız; “www.kosgeb.gov.tr” adresini ziyaret edebilirsiniz. Kredi başvurunuzu kabul etme veya reddetme bankanın kendi tasarrufundadır. Bu konuda KOSGEB’in herhangi bir yaptırımı bulunmuyor.

Kredi üst limiti 200.000 dolardır. Çekeceğiniz krediye uygulanacak faiz oranı %3,98’dir. Kullanacağınız toplam kredi faiz desteğinin faiz/kar payının ¾’ünü KOSGEB, ¼’ü ise siz karşılıyorsunuz. Krediyi üst limitten kullandığınızda 874 USD faiz ödüyorsunuz. Kredinin vadesi 6 aydır. Süre sonunda def’aten ödüyorsunuz.

Uluslararası Hızlandırıcı Destek Programı

2019 yılı itibariyle KOSGEB, İşletmelerin uluslararası pazarlara girişini kolaylaştırmak amacıyla bu programı hizmete sundu. Bu program kapsamında; hızlandırıcı ofis kirası, eğitim, danışmanlık, mentorlük, iş yönetimi, hukuk, fikri ve sınai mülkiyet hakları, ulaşım, konaklama, yeminli mali müşavirlik hizmetleri ve organizasyonla ilgili genel giderlerinize geri ödemesiz destek veriliyor.

3 yıl geçerliliği olan bu programda işletmenizin türü ve hacmine bağlı olarak 60.000 dolara kadar geri ödemesiz destekten yararlanıyorsunuz. Bu destekten yararlanmanız için KOSGEB’in veri tabanında kayıtlı ve aktif olmanız gerekiyor. Başvurunuz kabul edildiğinde sizden taahhütname alınıyor.

Okumadan Geçme

2020 kosgeb destekleri

2019 KOSGEB Destekleri Nelerdi? 2020 KOSGEB Bütçesi Ne Kadar?

2019 yılında 70 bin işletmeye 2.3 milyar lira kaynak aktaran KOSGEB, yeni girişimcilere 2020 yılında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir