KOBİ’lerin Ücretsiz Olarak Kullanabileceği 8 Etkili Dijital Pazarlama Aracı

KOBİ’ler, dijital pazarlamanın internetteki görünürlüklerini güçlendirmek için gerekli olduğunun farkındadır. Fakat bazı işletmeler dijital pazarlama maliyetlerinin yüksek olduğuna inanırlar. Ücretsiz kullanabileceğiniz dijital pazarlama araçları da yok değil, bu yazımızda bu araçlara değineceğiz.

Bazı araçlar ücretsiz bir hesapta temel özellikler sunarken diğerleri de her zaman ücretsizdir. Sadece gelişmiş özellikler için ödeme yapmanız gerekebilir. Umarız aşağıdaki ücretsiz dijital pazarlama araçları listesi, zamandan ve maliyetten tasarruf etmenizi sağlar. Tek yapmanız gereken şey zaman ayırmak.

Google Analytics

İnternet sitenize gelen ziyaretçilerin davranışlarını ve nereden nasıl geldiklerini analiz etmek en önemli şeylerden biridir ve bunun için de Google Analytics’i şiddetle tavsiye ederiz.

Analytics, size ziyaretçilerinizin nereden geldiğini, nerelerde nasıl gezdiğini ve daha aklınıza gelemeyecek çok sayıda datayı verir. Bu datalar sayesinde performans ölçümlemesi de yapabilirsiniz ziyaret edilmeyen sayfaları çıkartıp, aranan kelimelere göre yeni içerikler de üretebilirsiniz. Uzun uzun incelemenizi öneririz.

Google Trends

 Google Trends, yerel veya global olarak internette hangi konuların trend olduğunu gösteren Google’ın ücretsiz olarak sunduğu bir servistir. Hangi konuların trend olduğunu öğrenmek blog veya haber siteniz için içerik üretmenize yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Pazarlaması: Buffer, Hootsuite ve Tweetdeck

Kitlenizi hareketli tutabilmek için “canlı” olmalısınız. Sosyal medya hesaplarınızı açtıktan sonra düzenli ve sürekli paylaşımlar yaparak kitlenizi beslemeye devam etmelisiniz. Buffer ve Hootsuite sosyal medya hesaplarınızı tek bir yerden yönetmenize olanak sağlıyorken TweetDeck’de bunu Twitter için ayrıca yapıyor. Her birinin kendine has özellikleri ve faydaları bulunuyor. Bu nedenle inceleyip size en uygun olanı seçmelisiniz. Hepsinin ücretsiz planlarının olması çok değerli. Özellikle “zamanlama” özelliği hayat kurtarıyor.

Google AdWords Keyword Planner

Anahtar Kelime Planlayıcı, Google AdWords Tahmin Aracı ve Anahtar Kelime Aracının mükemmel bir kombinasyonudur. SEO için ve belirli konularla ile ilgili anahtar kelime fikirleri edinmek için en ideal araçtır. Doğru anahtar kelimeleri kullanarak doğru müşterilere ulaşın.

Canva

 Canva, tasarımcı olmayanlar için sunumlar, görseller ve grafikler oluşturmak için kolay bir sürükle-bırak sistemi olan infografik tasarım yaratıcısıdır.

Kullanıcıların Sosyal Medya, İçerik Pazarlaması, Blog ve Reklamcılık ihtiyaçları için kullanabilecekleri ideal bir araçtır. Canva kullanıcılarına Türkçe dil desteği de sunmaktadır.

İçerik Pazarlama: Grammarly

 Sitenize yazdığınız içeriklerin hatasız olması hem ziyaretçilerinizin hem de arama motorlarının size verdiği değeri artırır. Bunun için bir eklenti olarak kullanabileceğiniz Grammarly, yanlışlarınızı tespit edip düzeltmenize olanak sağlar. Böylece çok daha profesyonel görünürsünüz.

E-Posta Pazarlama: MailChimp

E-posta pazarlaması halen firmalar için önemli bir pazarlama aracıdır. Yeni bir ürün çıkardığınızda bu ürünü müşterilerinize duyurmadığınız takdirde hiçbir önemi olmayacaktır.

Bir e-posta pazarlaması otomasyonu olan MailChimp kampanyalar oluşturmanızı ve müşterilerinize mail göndererek iletişim kurmanıza olanak sağlar. 2.000 aboneye ve ayda 12.000 e-postaya kadar ücretsizdir. Üstelik gönderdiğiniz e-postaların performans raporlarını sistemden ücretsiz olarak çekip hangi kampanyanızın daha başarılı olduğunu görebilmenize olanak sağlar.   

CRM: Zoho

CRM, satış hacmini büyütmenizi sağlar. Her bir müşterinizin tüm erişim kanallarını, satış geçmişini ve onlara ulaşabileceğiniz noktaları tek bir yerde toplar ve pazarlama ekibinizin daha odaklanmış bir şekilde çalışmasını sağlar. Böylece potansiyel müşterilerinizin hangisi olduğunu ve onlara uygun bir şekilde nasıl ulaşacağınızı pazarlama ekibiniz en iyi şekilde bilir.

Sonuç olarak pazarlama her ne kadar ücretsiz yapılamayacak kadar büyük bir iş kolu olsa da ücretsiz araçları en iyi şekilde kullanarak başlamak, KOBİ’ler için en doğru hareket olacaktır.

Okumadan Geçme

hedef kitle analizi için 3 faydalı araç

Hedef Kitle Analizi İçin Ücretsiz 3 Faydalı Araç

Ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenebilecek kullanıcılara ulaşarak, dönüşüm oranlarınızı artırmak istiyorsanız; sosyal medya ve arama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir