KOBİ’lerin Ödeme Sorunları & Çözümler: E-Tahsilat Nedir, Nasıl Yapılır?

e-tahsilat-nedir-nasil-yapilir

E- tahsilat Nedir?

E-tahsilat, online ödeme sistemlerinin genel adıdır. Yani elektronik ticaret siteniz bulunuyorsa ve siz bu site üzerinden satış gerçekleştirip ödeme alıyorsanız, aldığınız bu ödemeleri E-tahsilat yoluyla yapıyorsunuz demektir. Kısacası; sanal kart, kredi kartı, banka kartı yoluyla yapılan online tahsilat işlemidir.

KOBİ’lerin Hayatını Kolaylaştıran Ödeme Yöntemleri hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E-tahsilat Nasıl Yapılır?

E-tahsilat yapabilmek için ilk olarak bankaların sanal POS’larını satış yaptığınız online web sitenize entegre etmelisiniz. Yine herhangi bir entegrasyona gerek görmeden de çözüm üreterek ilerleyebilirsiniz. Bu durum tamamen sizin kişisel tercihiniz.

E-tahsilat Yöntemleri Nelerdir?

E-tahsilat ile alıcınızdan tahsil edebileceğiniz yöntemler şu şekilde sıralanabilir.

  • Kredi Kartı: 16 haneli kod, ad soyad ve diğer kredi kartı bilgileri girilerek alınır. İşlem banka tarafından onaylanır.
  • Banka Kartı: Tıpkı kredi kartı gibidir. Ancak bu banka hesabındaki parayı tahsil eder.
  • Havale: Alıcının sizin banka hesabına havale yöntemiyle ödeme yapması yöntemidir.
  • EFT: Havale yöntemi gibidir. Ancak EFT işleminde bankalar farklı olur.
  • Sanal Kredi Kartı: 16 haneli kodlardan oluşan sanal kredi kartları, E-tahsilat sisteminin vazgeçilmezleri arasındadır. Tek kullanımlık olduğundan, oldukça güvenli bir sistemdir.

E-tahsilat Sistemi Nedir?

E-tahsilat sistemi, online tahsilat sistemi, ticaret yapan kurum ve kuruluşların alıcılarından online ödeme sistemleri aracılığıyla tahsilat yapmalarına olanak tanıyan işlemlerin tümüdür.

E-tahsilat Sistemi Nasıl Kurulur?

Yetkili firma ve bankalarla iletişime geçerek web siteniz için E-tahsilat yöntemlerini bulabilirsiniz. Siz de E-tahsilat yöntemlerine geçiş yaparak işletmenizi büyütmeye başlayabilirsiniz.

Nasıl E-tahsilat Yapabilirim?

E-tahsilat yapabilmeniz için ilk olarak online tahsilat olarak satış yaptığınız bir web sitenizin olması gerekiyor. Eğer satış için şahıs veya müşterek şirketiniz varsa; E-tahsilat sistemi için başvurunuzu yapabilir ya da sitenizle entegre hale getirerek işlemlerinize başlayabilirsiniz.

E-tahsilat Avantajları Nelerdir?

E-tahsilat sistemini kullanan firmalar aşağıda yer alan avantajların tümüne sahip olabiliyor.

  • E-tahsilat ile Türkiye’de yer alan tüm bankaların sanal posları web siteye entegre edilebilir.
  • Kredi kartlarından ister tek çekim ister taksitli çekim yapılabiliyor. Yine periyodik ve diğer çekim türleri de ayrıcalık olarak sunuluyor.
  • Alınan ödemeler, firmanızın sanal POS’unun bağlı bulunduğu hesaba aktarılıyor.
  • Özel panel sayesinde bugüne kadar ne kadar ödeme alınmış, periyodik olarak alınan ödemeler ne kadar gibi tüm bilgilere erişim sağlanabiliyor.
  • Aşırı zaman kayıpları bu sistemler sayesinde ortadan kalkıyor.

E-tahsilat Güvenli midir?

Mevcut olan teknolojide, en güvenilir ödeme alma yöntemleri E-tahsilat sistemidir. Kullanıcılar da bunun farkında olarak artık klasik alışveriş sisteminden, elektronik alışverişe doğru yönelmeye başlıyor.

Kimler E-tahsilat Başvurusu Yapabilir?

KOBİ’ler, üniversiteler, kurum ve kuruluşlar, E-ticaret firmaları ve tüm ticari amaçlı kurumlar, E-tahsilat alabilmek için başvuru yapabilir.

E-tahsilatta Para Ne Zaman Hesabıma Aktarılır?

E-tahsilatta işlem başına ücretler yani bir diğer ismiyle komisyon oranları kesildikten sonraki 10 gün içerisinde hesaba aktarım sağlanır. Yani bu süreç en fazla 10 gündür.

Okumadan Geçme

kobilerin ihtiyacı olabilecek kurumlar

KOBİ’lerin İhtiyaç Duyabileceği Kurumlar

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) Türkiye ekonomisindeki rolleri büyüktür. Ekonominin canlanması, yeni iş alanları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir