KOBİ’lerin Para Kaybetmesine Yol Açan 8 Hata!

Sosyal medya kullanımının tüm dünyada büyük bir hızla artması markaların ve işletmelerin de reklam stratejilerini oraya kaydırmaları zorunluluğunu doğurdu. Ancak bu noktada küçük işletmelerin yaptığı bazı önemli hatalar var. Örneğin; reklamınız her mecraya uygun olmayabilir. Doğru mecrayı belirlemek yerine hepsine yatırım yapmak garanti gibi gözükse de aslında daha risklidir.

Sosyal medya pazarlaması bütçe ve kolaylık anlamında cazip gelse de büyük hatalara ve bütçe kayıplarına sebebiyet verebiliyor. İşte o hatalardan en önemlilerini sizler için derledik.

Her Platforma Reklam Vermek

Yapılan büyük hatalardan ilki gereksiz sosyal mecralara reklamlar vermek. Her sosyal medya platformunun kullanıcı tabanı farklıdır. Örneğin; Facebook yakın çevremizi önceliğine alarak eğlence için kullanılırken LinkedIn daha çok iş dünyası için kullanılan profesyonel bir mecra.

Küçük işletmelerin en çok yaptığı hatalardan birisi kendi kullanıcı profillerini tespit edemeyip yanlış yerlere reklam vermeleridir.

Bütçe Ayırmayarak ya da Düşük Bütçeler ile Yüksek Sonuçlar Beklemek

KOBİ’lerin bütçe ile ilgili yaptıkları en önemli hatalardan ilki, kendi dijital kanallarını oluşturmak, bu kanalları takip eden kitleleri yaratmak, marka, ürün ya da hizmetlerle ilgili hedef kitlelere dokunmak için ya bütçe ayrılmaması ya da düşük bütçelerle yapılan çalışmalardan yüksek sonuçlar beklenmesidir. Günümüzde teknolojiye adaptasyon sorunu yaşamayan, yenilikleri yakından takip eden, popüler yazılımları kullanabilen kişilerin, tüketicilerin sayısı çoğalıyor. KOBİ’lerin bu hedef kitlelere ulaşmaları için dijital alan için bütçe ayırmaları tercih değil zorunluluk olmalıdır. ’’Ne kadar ekmek o kadar köfte’’.

Sosyal Mecralarda Var Olmayla Sosyal Medya Pazarlamasının Karıştırılması

Sosyal mecralarda hesap açmak 10 dakikadan kısa süren bir işlem. Dolayısıyla bir işletmenin en popüler sosyal medya platformlarında hesap açmak 2 saatten daha uzun bir zaman almayacaktır.

Hesapları açtınız peki ondan sonra ne olacak? Bir sonraki adım kullanıcıları sizin hesaplarınıza yönlendirecek içerikler üretmek olacaktır. Bu, küçük işletmelerin çoğunun ‘’dağıldığı’’ yerdir. Tüm farklı platformlara yatırım yapacak insan kaynağına veya enerjisine sahip değiller. 

Buna önem vermeyen küçük işletmeler başlattıkları kampanyayı kaynak eksikliği nedeniyle sürdüremezler. Sosyal medya pazarlaması acımasızdır ve büyük bir hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu yüzden ‘’profesyonellerden’’ destek almalısınız.

Tanıtıma Fazla Odaklanmak

Herhangi bir ticari promosyonun nihai amacı, potansiyel müşteri veya doğrudan satış oluşturmaktır. Satış olarak nihai bir hedefe sahip olmanın yanlış bir tarafı olmamasına rağmen, ilk günden itibaren satışlara çok fazla odaklanmak, sosyal medya takipçilerinin sizin sayfalarınızı terk etmelerine yol açar. 

Sosyal medya stratejilerinin temelinde ‘’farkındalık’’ yaratmak yatar. Küçük işletmeler bu temeli unutup ilk günden itibaren tanıtıma ve satışa odaklanırlar. Bu da sosyal medyadaki kitleleriyle aralarında bir kopukluk yaşanmasına sebep olur. Eğer içerikleriniz paylaşılmıyor veya yorum almıyorsa sosyal medyada çok uzun süreli durmanız çok mümkün değildir.

Web Sitesine Gereken Önemi Vermemek

Ürün, hizmet ya da şirkete özel hazırlanmış, doğru renk ve tema kullanımı ön planda olduğu, kurumsallığı yansıtan, web tarayıcıları ve mobil ile uyumlu web siteleri, KOBİ müşterilerinin ve potansiyel müşterilerin kuruma ulaşılabilirliğini ve güvenirliliği açısından önem taşımaktadır. KOBİ’lerin müşterileriyle buluştuğu ilk alanlardan biri olan web sitelerinin tasarımı ve içeriği konusunda yaşanan hatalar mutlaka iyileştirilmeli, web sitesinin güncelliği her daim öncelikli işler arasında yer almalıdır.

SEO’ ya Gerek Duymamak

Dijital dünyada duyduğunuz 5 terimden birisi mutlaka arama motoru optimizasyonu olarak nitelediğimiz SEO’ dur. Herkes ya SEO konusunda çok uzman ya da hiçbir şey bilmiyor, kimimiz ise bunun gereksiz olduğunu düşünüyor ve içerik iyiyse SEO’ ya gerek yok yanıtını veriyor. KOBİ’ler için dijital dünyada izinli pazarlamanın en iyi yöntemlerinden biri olan SEO, arama sonuçlarında kullanıcıların çoğunlukla ilk sayfada yer alan siteleri ziyaret etmesinden dolayı KOBİ’ler için önem arz etmektedir.

Yönetimin Dijital Dünyaya Mesafeli Bakması

KOBİ’lerin tam bir dijital dönüşüm yaşanabilmesi için üst yönetimin %100 desteğini alınmalıdır. Dijital dönüşüm yalnızca teknolojik değişimlerin gerekliliğini ifade etmez. Her alanda yenilikçi davranabilme ve düşünebilme yeteneği de ister. Dijital dönüşüme ayak uydurmak isteyen KOBİ’ler öncelikle yönetimin desteğini almalı, teknolojik altyapılarını oluşturmalı ve belirlenen dijital stratejiler ile kararlılıkla ilerlemelilerdir.

Yaratıcılığı Unutmak

İnsanlar toplamda hayatlarının yaklaşık 4-5 yılını sosyal medyada harcıyor. Dolayısıyla doğru kitleyi yakaladıktan sonra onlara ulaşmak zor değil. Tek ihtiyacınız sağlam bir strateji oluşturmak. Gerisi doğru adımlarla çorap söküğü gibi gelecektir. Bu noktada en önemlisi rakiplerden farklı olmak ve bunun içinde yaratıcılığımızı ortaya dökmemiz olacaktır.

Özetleyecek olursak, inadı bir kenara bırakıp uzman tavsiyelerini dikkate almamız çok doğru bir adım olacaktır. Bunun için her platforma reklam vereyim de şanım yürüsün demek doğru değildir.

Bütçe planı yapıp, yaptığımız bütçe kadar büyümeyi beklemeliyiz. Ben sosyal medyada varım arkadaş, sosyal medya pazarlaması için daha ne yapayım zihniyetini bırakmalısınız. Sürekli tanıtım yaparak müşteriyi irrite etmemelisiniz.

Web sitesine gereken önemi vermenizin çok büyük bir etken olduğunu aklımızdan çıkarmamalısınız. SEO da neymiş bizim çocuklar hallediyor derseniz bu işin sonu fiyasko olacaktır.

Yönetim olarak dijital dünyaya sıcak bakmalısınız ve çalışanlarınızın motivasyonunu en üst seviyede tutmaya çalışmalısınız. Son olarak yaratıcılık faktörünün toplantılarınızda baş gündemde tutmalısınız.

Okumadan Geçme

hedef kitle analizi için 3 faydalı araç

Hedef Kitle Analizi İçin Ücretsiz 3 Faydalı Araç

Ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenebilecek kullanıcılara ulaşarak, dönüşüm oranlarınızı artırmak istiyorsanız; sosyal medya ve arama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir