KOBİ’lerin İhtiyaç Duyabileceği Kurumlar

kobilerin-ihtiyaci-olabilecek-kurumlar (1)

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) Türkiye ekonomisindeki rolleri büyüktür. Ekonominin canlanması, yeni iş alanları ve istihdamların oluşması için KOBİ’lerin ayakta kalabilmeleri ve işlerini yürütebilmeleri önemlidir. Burada iş hem işverene hem de devlete düşmektedir. KOSGEB, Emniyet Genel Müdürlüğü, Merkez Bankası ve Vergi Dairesi gibi devlete bağlı kurumlar KOBİ’lere gerekli desteği ve yardımı sağlamaya çalışmaktadır. 

KOBİ’lere Destek Veren Kurumlar

KOBİ’lerin sermayeleri sınırlı, AR-GE fonları kısıtlıdır. Bu nedenle yeni istihdam oluşturmak ve gelişmek için desteğe ihtiyaç duymaktadır. Ekonominin temel taşı ve lokomotifi oldukları için kamu ve özel kurum ile kuruluşlar özel fon ve teşvikler sağlamaktadır.

KOBİ’lere destek sağlayan devlet kurumları isimleri KOSGEB, TÜBİTAK, Merkez Bankası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İnternet Vergi Dairesi, Ticaret Sicili Findeks, Trafik ve Ulaşım Sorgulama Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Patent Enstitüsü, Belediyeler olarak öne çıkıyor.

KOSGEB

KOBİ’lere sağladığı destekler açısından devlet kurumları listesi içinde en yaygını ve bilinenidir. Yeni istihdam ve iş alanlarının oluşturulması için devlet eliyle 1990’da kurulmuştur. Kurulduğu yıldan itibaren KOBİ vasfı taşıyan bütün işletmelere destek sağlıyor. KOBİ vasfı taşıyorsanız www.kosgeb.gov.tr adresini ziyaret ederek, destek programlarına kayıt olabilirsiniz.

Girişimciyseniz ve yeni iş alanı oluşturma projeniz varsa, KOSGEB’in “Girişimci Destek Programı”ndan yararlanabilirsiniz. 2019 yılı itibariyle yeni girişimcilere KOSGEB; 60.000 lira, ileri girişimcilere 370.000 liraya kadar destek sağlıyor. Yeni girişimciyseniz, programa katılmadan önce işletmenizi kurmanız gerekiyor. Daha sonra KOSGEB veri tabanına kaydınızı yaptırıp, destek programına katılıyorsunuz. Program sonunda başvurunuz değerlendiriliyor. İşletme kapasitenize göre geri ödemesiz olarak 60.000 liraya kadar destek alıyorsunuz.

KOSGEB, Girişimcilik Destekleri Programının yanı sıra; AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme, İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma, KOBİ Finansman Destekleri ile Laboratuvar Hizmetleri ve İŞGEM/TEKMER Programı’nı yürütüyor. Bu desteklerden herhangi birine başvurabilmeniz öncelikle KOBİ olmanız, KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız ve kabul edilebilir bir projenizin olması gerekiyor.

KOSGEB hakkında detaylı bilgi için tıklayın >>

TÜBİTAK

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) her yıl akademik, sanayi, kamu, girişimcilik, bilimsel etkinlik, bilimsel ve toplum alanlarında yeni fikirlere ve projelere destek sağlıyor. Yeni girişimciyseniz veya işinizi büyütüp, genişlemek istiyorsanız; www.tübitak.gov.tr adresini ziyaret edip, gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Yeni girişimciyseniz ve desteğe ihtiyacınız varsa; Teknogirişim Sermayesi Destek (BİGG), Girişim Sermayesi Destekleme (GİSDEP), Yeni Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılması Destek Programlarından birine başvurabilirsiniz.

TOBB

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, ülke ekonomisinin bel kemiğini oluşturan KOBİ’lerin dijital çağa ayak uydurabilmeleri için “Dijital Dönüşüm Hareketi” projesini başlattı. Bu projeden yararlanmak istiyorsanız; TOBB bünyesinde olmanız gerekiyor. Yeni girişimciyseniz ve sürdürülebilir bir projeye sahipseniz TOBB’a başvurabilirsiniz. Süreçler hakkında daha detaylı bilgi için “www.tobb.org.tr” adresini ziyaret edebilirsiniz.

Türk Patent Enstitüsü

Dönemsel olarak KOBİ’lere yönelik destek ve proje programları sunuyor. KOBİ’lerin kendilerini geliştirmeleri, yeniliğe açık olmaları ve yeni projeler üretmeleri için destekler sağlıyor. Destek ve eğitim programlarını kendi sayfasında ve medyada duyuruyor. Gelişime açıksanız ve yeni projeleriniz varsa; “www.turkpatent.gov.tr” adresinden takibini yapabilirsiniz.

KOBİ’lerin işlerini büyütmek ve geliştirmek için sağlanan hibe, kredi, eğitim ve pazarlama gibi destekler hakkında en güncel ve doğru bilgilere “KOBİ Destekleri” sayfasından ulaşabilirsiniz.

Okumadan Geçme

kosgeb desteklenmeyen sektörler

KOSGEB Desteklenmeyen Sektörler 2020

KOSGEB, her yıl olduğu gibi 2020 yılında da küçük ve orta ölçekli işletmelere KOSGEB destekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir