KOBİ’lerin Hayatını Kolaylaştıran Ödeme Yöntemleri

kobilerin-hayatini-kolaylastiran-odeme-yontemleri

E-ticaret sitelerinin belki de en çok önem vermeleri gereken ve büyümeleri için mutlaka gerekli olan unsurların başında ödeme yöntemleri gelir. Çünkü ödeme yöntemleri e-ticaret sitesinin doğrudan büyümesine kaktı sağlar. Bu yazımızda sizler için e-ticaret sitelerinin en çok kullandığı ödeme yöntemlerinin hangilerini olduğunu listeledik.

Kredi Kartıyla Ödeme

İnsanların büyük bir bölümünün nakit para yerine kredi kartı kullandığını düşünürsek, en önemli ödeme yöntemi denilebilir. Sanal pos ile ödeme saniyeler içerisinde gerçekleşir.

Havale

E-ticaret sitelerinin yine olmazsa olmazı, havale yöntemidir. Burada müşteri kendi X banka hesabından, sitenin X bankasına nakit para gönderir. 

EFT

Tıpkı havalede müşteri alacağı ürün için kendi bankasından ticaret sitesinin çalıştığı banka hesabına para aktarımı gerçekleştirir. Havaleden farkı, farklı bankalar arası transfer işlemi olmasıdır. 

Sanal Kredi Kartı

Online tahsilat denildiği anda akla gelen ödeme yöntemlerinin başında, 16 haneli olan tek kullanımlık sanal kredi kartları gelir. Oldukça güvenlidir.

Kapıda Ödeme

Müşteri, aldığı ürün için internet üzerinde ödeme yapmak yerine, ürünü aldığında nakit ödeme yapar. E-ticaret siteleri için çok önemli yer tutar.

Paypal

Dünyada oldukça yaygın olan bu ödeme yöntemi, Türkiye’de de birçok kişinin tercihleri arasında bulunuyor. Bu nedenle e-ticaret siteleri Paypal ödeme sistemine önem verirler.

Mobil Ödeme

Telefon numarası aracılığıyla yapılan bu ödeme şekli, pek çok büyük e-ticaret sitesinde tercih ediliyor.

Online Ödeme Yöntemlerinin Avantajları

Gelişen teknolojiyle birlikte insanlar mağazalardan nasıl alışveriş yapıyorlarsa, internet aracılığıyla da alışveriş yapmayı tercih etmeye başladılar. Dolayısıyla internet üzerinden alışveriş yapabilmek için online ödemeler zorunlu bir hale geldi. Online ödeme yöntemi tercih etmeyip, büyümeye çalışan bir E-ticaret sitesi hala edilemeyeceğinden, bu sistemlerin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Peki bu online ödeme yöntemlerinin avantajları var mıdır? Varsa nelerdir?

  • Saniyeler içerisinde alışveriş yapılmasına olanak sunar.
  • Pos cihazı kullanılmasına gerek kalmadan işlem yapmaya olanak tanır.
  • Zamandan tasarruf yapılmasını sağlar.
  • Güvenli bir şekilde alışveriş yapılabilir.

E-Tahsilat Nedir?

E-tahsilat, internet üzerinden ödeme alabilme yöntemlerinin tümüdür. Yani bir diğer ismiyle online ödeme biçiminin, E-ticaret veya kişisel siteye entegre edilerek, talep eden müşterilerden ödeme alma yöntemidir. Elektronik tahsilat yapabilme biçimidir. Yani kullanıcılardan dijital ortamda ödeme almaya olanak sağlayan, sistemler bütünüdür.

E-Tahsilat Sistemini Kimler Kullanabilir?

Yukarıda da değindiğimiz üzere dijital ortamda yapılan tahsilat işlemlerine e-tahsilat denir. Şimdi sizlere bu sisteme kimlerin başvurup kullanabileceğinden bahsedelim. Profesyonel bir ödeme sistemi olan e-tahsilat sistemini; KOBİLER, dernekler, üniversiteler, kurumsal kimliğe sahip olan firmalar ve bütün kurum ve kuruluşlar kullanabilir. Sanal pos kurulumu gerçekleştirildikten sonra e-tahsilat sistemi kullanılmaya başlanabilir.

E-Fatura Nedir?

Tıpkı fatura gibi olan e-fatura alıcı ve satıcıya maliyenin sunucuları tarafından dijital ortamda gönderilen, kağıda basılmayan alışverişin yapıldığını kanıtlayan göstergedir. Bazı firmalar tarafından kullanılması olan bu sistemde, kağıt tasarrufuyla birlikte pek çok şeyden tasarruf etmek isteyenler başvuru yapabilirler. 

Kimler E-Fatura Başvuru Yapabilir?

Cirosu 10 milyon TL ve üzerinde olan firmaların e-fatura kullanması zorunludur. Ancak bu firmalar dışında olanlar da bu sisteme dahil olarak, E-fatura kullanmaya başlayabilirler. E-faturaya başvurmak isteyenler, ister şahıs isterse de sermaye şirketi olanlar e-fatura sistemine başvurarak kullanmaya başlayabilirler. Bunun yanı sıra, kurumsal kimliği olan kurum ve kuruluşlar, e-ticaret siteleri ve online olarak satış gerçekleştiren markalar e-fatura sistemine dahil olabilmek için başvurularını yapabilirler. Kısacası; online olarak satış yapanlar e-fatura için başvuruda bulunabilirler. 

Okumadan Geçme

kosgeb desteklenmeyen sektörler

KOSGEB Desteklenmeyen Sektörler 2020

KOSGEB, her yıl olduğu gibi 2020 yılında da küçük ve orta ölçekli işletmelere KOSGEB destekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir