KOBİ’ler İçin Dijital Pazarlama ve Önemi

Kobilere, geleneksel reklam ve pazarlama stratejilerinin maliyetine bir son vermeleri gerektiğini, artık işlerin eskisi gibi olmadığını anlatmanın zamanı geldi.    

Daha düşük maliyetle daha çok insana ulaşmak, marka bilinirliğini arttırmak, satış yüzdelerini yükseltmek artık dijital pazarlamanın elinde.    

Türkiye’de günde ortalama 47 milyon kişi internete bağlanıyor ve bu sayı her geçen gün hızla artıyor. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve yüzde 68’lik akıllı telefon penetrasyonu göz önünde bulunduğunda tüketicilerin kullanım alışkanlıklarında da büyük bir değişim gözlemliyoruz.

Bu nedenle yerelden başlayıp yurt geneline ve hatta uluslararası düzeyde, doğru zamanda doğru kullanıcılara ulaşmak, markayı bilinir kılmak ve müşterilerin doğrudan kuruluşa ulaşmasını sağlamakta en etkili yol dijital pazarlamadır.

Dijital mecralar artık büyük bir pazar haline geldi. Pazarlama stratejisini dijital pazarlama odaklı oluşturan KOBİ’ler bu alanı aktif şekilde kullanmaya başladı. Bu sayede dijital dönüşüme ayak uyduran KOBİ’ler, düşük maliyetli dijital reklam yatırımlarıyla hedeflenen potansiyel kitleye ulaşıp yüksek dönüşler aldı.

Hazır e-ticaret sitesi hizmetlerinin yaygınlaşması, online ödeme sistemlerinin kolay entegrasyonu ve internet reklamcılığının ölçümlenebilir olması dijital pazarlama kavramının önemini arttırdı.

Hedefinizi Belirleyin: Ölçümleme ve Analiz

Firmanız için dijital pazarlama çalışmaları yapıyorsanız dijital pazarlama analizi terimini sıklıkla duyacaksınız. Peki, küçük ve orta boyutlu işletmeler için pazarlama analizi ne anlama geliyor?

Analiz, herhangi bir dijital pazarlama işini yapıyorsanız kesinlikle hayati önem taşır. Bunun nedeni, dijital reklamlarınızın, sosyal medya yayınlarınızın ve çevrimiçi promosyonların etkinliğini ölçmekle ilgilidir.

Google Analytics, müşterilerinizin sizin oluşturduğunuz iletilere nasıl tepki verdiğine dair değerli bilgiler verir ve sosyal medya pazarlamacılığı ile web sitesi trafiği ve e-posta kampanyalarına kadar her konuda gerekli iyileştirmeleri yapmanıza yardımcı olur. Buna ek olarak trafik kaynakları, tıklama oranları, etki oranı gibi analizleri rahatlıkla görmenize olanak sağlar.

Kolay Kullanım ve Ulaşım

Dijital pazarlama kanalları ile kobiler, yaptığı pazarlama yatırımlarıyla ilgili gelişmeleri her cihazdan rahatlıkla takip edebilir. Araçların sunduğu hizmetlerle reklam yatırımları gerçekleştirilip, takip ve raporlaması sağlanabilir, böylelikle işletmenizin hedeflerini kolaylıkla planlayabilirsiniz.

Sürdürülebilir Başarı

Teknoloji dünyasındaki yeni trendlerin ortaya çıkması ile birlikte birçok kobi kendisini dijital ortamlarda buldu. İnsanlarla direk iletişime geçebilen ve farklı pazarlama imkanları ile satışlarını arttıran dijital pazarlama yöntemleri ile dünyanın her yerinden insana ürün pazarlayabilme şansını elde ediyorlar.

Dijital pazarlamada başarılı olabilmek için izlenmesi gereken birkaç adım var. Bu adımlar takip edildiği takdirde sürdürülebilir başarıya ulaşmak hiç de zor değil.

Yeni Trendleri Takip Etmek

Başarılı bir dijital pazarlamanın yolu güncel olmaktan geçiyor. Sürekli güncel gelişmeleri takip etmelisiniz. Rekabet içerisinde olduğunuz sektörün yeniliklerinden ilk sizin haberiniz olsun. Bu sizi her zaman bir adım öne geçirecek. Ancak yenilikleri bilmek yeterli değil. Bu yenilikleri işlerinize de yansıtabilmelisiniz. Çevrenizi güncel olaylardan haberdar ettiğinizde insanların da dikkatini çekmiş olacaksınız.   

Sosyal Medyaya Hakim Olmak 

Dijital başarıda sosyal medyanın etkisi büyüktür. Bu yüzden başarılı ve geniş bir sosyal medya hesabı ile daha geniş insan kitlesine ulaşmanız mümkün olacaktır.

Twitter, Facebook, Instagram, LinkedIn gibi sosyal medya alanlarında insanlar oldukça aktif. Sizler de buralarda reklamlar yayınlayarak insanların dikkatini çekebilirsiniz.

Ziyaretçi Sayısını Sürekli Arttırmak

Dijital alanda başarılı bir pazarlama stratejisi için başka insanlara ihtiyacınız var. Eğer ürünlerinizi insanlar görmez ise sizler de satış gerçekleştiremezsiniz. Bu yüzden dijital pazarlama kanallarınızı takip eden insan sayısı ne kadar çok olursa o kadar fazla kişiye ulaşabilirsiniz. İnsanların sizi arama sonuçlarında görüp ziyaret edebilmesi için web sitenizin arama motorlarında görünürlük kazanmasına yönelik çalışmalar yapmanız gerekiyor.

Google, Bing, Yandex üzerinden ziyaretçi sayınızı çoğaltabilirsiniz. İnsanların sizleri bu arama motorları aracılığı ile rahatça bulabilmesi için de SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarına önem vermeniz gerekiyor.

Özgün İçerikler Üretmek

Arama motorlarında insanların sizleri daha kolay bir şekilde bulabilmesi için sürekli özgün içerikler üretmek ve bu içeriklerle insanlara ulaşmanız gerekiyor. Bu içerikler sayesinde verdiğiniz hizmetleri insanlara anlatabilir ne tür süreçler uyguladığınızdan bahsedebilirsiniz.

İnsanların bu içerikleri beğenip paylaşması için onların beğenilerine hitap etmelisiniz. Ne kadar paylaşılırsanız o kadar ilerleme kaydedersiniz.

Süreklilik ve Hedef Kitle

Hedef kitlenizi belirlemeniz son derece önemli. Çünkü dijital pazarlamada kimlere hitap edeceğinizi bilirseniz daha etkili mesajlar gönderebilirsiniz. Bir diğer önemli unsur da süreklilik. Belki de en önemli kriter sürekliliktir. İnsanların dikkatini çekebilmek için istikrarlı bir şekilde yayınlarınızı devam ettirmeniz gerekiyor.

Okumadan Geçme

hedef kitle analizi için 3 faydalı araç

Hedef Kitle Analizi İçin Ücretsiz 3 Faydalı Araç

Ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenebilecek kullanıcılara ulaşarak, dönüşüm oranlarınızı artırmak istiyorsanız; sosyal medya ve arama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir