KOBİ’ler İçin Dijital Pazarlama Önerileri

Küçük ve orta boyutlu işletmelerin yani KOBİ’lerin, dijital pazarlamayı kullanarak büyük şirketlerle rekabet etmesi mümkün. Bunun için dijital pazarlamayı yakından takip etmeleri, daha akıllı bütçe planları ile daha büyük etki yaratmalarına yardımcı olur. Yeni kurulmuş olan veya adını duymadığımız pek çok işletme dijital pazarlama sayesinde çok daha geniş kitlelere ulaşabiliyor ve yeni müşterilerle etkileşime girme şansı yakalıyor. İşte Kobiler için dijital pazarlama önerileri;

Şirketinizin Hikayesini Anlatın

İşletmenizi kurmaya sizi yönlendiren şeyin ne olduğunu, bunun işinize nasıl yansıtıldığını ifade eden bir kuruluş hikayesine ihtiyacınız olacak. İşinizi büyük bir şevkle yaptığınız bilinmeli.

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Şirketinizin tüketicilerde nasıl bir imaja sahip olduğunu öğrenin. Tüketicilerinizin işletmenizin hangi yönlerinizi beğendiklerini veya beğenmediklerini, neden sizi tercih ettiklerini sorun. Bu tarz geri bildirimler oldukça yönlendiricidir. 

Rakiplerinizi İyi Tanıyın

Bu noktada rakiplerinizi iyi analiz etmeniz çok önemli. Onları araştırarak neyi iyi yaptıklarını neyi yapamadıklarını kendilerini nasıl ifade ettiklerini inceleyin.

Markanızı İnşa Edin

Kendi hikayenizi kullanarak, müşterilerinizin beklentilerine paralel olarak rakiplerinizden sizi ayrıştıran markanızı oluşturun.

İnternet Sitenizi Geliştirin

İşletmenizin internet sitesinde, markanızla ilgili olarak hedef kitlenizin ihtiyaç duyduğu her türlü bilgiye kolayca erişebilmesine imkan sağlayın.

Hedef Kitlenizle Aynı Dili Kullanın

Tüketici araştırmasıyla hedef kitleniz hakkında elde ettiğiniz bilgileri kullanarak uygun dil ve anahtar kelimelere internet sitenizle birlikte tanıtım materyallerinize odaklanın.

İçerik Stratejinizi Belirleyin

Dijital pazarlamada başarı elde edebilmek için özel içeriğe sahip olmak en önemli etkenlerdendir. Arama motorlarından trafik elde etmek ve ziyaretçilerinizi sitenizde tutabilmek için nitelikli, benzersiz içeriğe ihtiyacınız var.

Reklam Verin

Online mecralarda yapacağınız reklam ve tanıtım çalışmaları ile hedef kitlenizi kendinize çekebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Yerinizi Alın

Sitenizde yayınladığınız özel içeriklerinizle sosyal ağlarda hedef kitlenize ulaşmaya çalışın. Facebook ve Pinterest için görsel ağırlıklı içerik tercih etmeniz gerekirken Twitter ve Linkedln’de metin bazlı içerikler tercih etmelisiniz.

E-posta Pazarlaması

E-posta pazarlaması yeni müşteriler kazanmak için etkili bir yöntem değildir. Ancak marka sadakatini arttırmak ve müşterileri elde tutmak için etkili bir yoldur.

Okumadan Geçme

hedef kitle analizi için 3 faydalı araç

Hedef Kitle Analizi İçin Ücretsiz 3 Faydalı Araç

Ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenebilecek kullanıcılara ulaşarak, dönüşüm oranlarınızı artırmak istiyorsanız; sosyal medya ve arama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir