KOBİ ve Esnafa Sağlanan Koronavirüs Destekleri Neler?

kobi ve esnafa sağlanan koronavirüs destekleri

Covid-19 virüsü insan sağlığını tehdit etmekle kalmıyor, ülke ekonomisini de olumsuz etkiliyor. Bu durumdan en çok küçük ve orta ölçekli işletmeler olumsuz etkileniyorlar. Özellikle KOBİ’lerin daha fazla zarara uğramaması için başta KOSGEB olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları esnafa destek olmak adına esnaf kredisi veriyorlar.

KOSGEB Koronavirüs Desteği KOBİ’lere ve Esnafa Koronavirüs Kredi Desteği

KOSGEB, her yıl olduğu gibi kosgeb destekleri 2020 kapsamında da KOBİ ve esnafın yanında olduğunu gösteriyor. Korona virüsü nedeniyle, üretim veya faaliyetlerini sürdüremeyenler için KOSGEB İcra Komitesi esnafa destek için çeşitli kararlar aldı. Buna göre;

  •  30.06.2020 tarihine kadar vadesi bulunan borçlar ve taksitlerinin her biri 3’er ay erteleniyor.
  •  Proje bazlı destek programlarından ve kosgeb kredi girişimcilik desteklerinden yararlanan işletmelerin 11 Mart 2020 ve sonrası biten destek süreleri 4 aya kadar uzatılabiliyor. Bu uzatma kurul kararı gerekmeksizin, işletmelerin talep etmeleri halinde ek süre olarak verilecek.
  •  Halihazırda kosgeb kredi ödemeleri devam eden işletmelerin Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 aylarındaki kredi taksitleri, 3’er ay erteleniyor.
  •  Covid-19 salgınından korunmak için üretimde bulunacak işletmeler için kosgeb destekleri 2020

KOBİ Teknoyatırım Destek Programı kapsamında destek sağlanacak. Dezenfektan, kolonya, koruyucu gözlük, maske, eldiven, koruyucu elbise ve ventilatör üretiminde bulunacak işletmeler KOSGEB tarafından destekleniyor.

Dezenfektan, kolonya, koruyucu gözlük, maske, eldiven, koruyucu elbise için tespit edilen destek toplamda bir milyon liradır. Bu desteğin üst limiti geri ödemeli 700.000, geri ödemesiz kısmı 300.000 liradır. Ventilatör için sağlanan desteğin tamamı altı milyon liradır. Bunun üst limiti geri ödemeli 4.200.000, geri ödemesiz kısmı 1.800.000 liradır.

Kamu Bankaların Esnafa Sağladığı Destekler

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi kamu bankaları da bu zor dönemde esnafın yanında olarak esnaf kredisi veriyorlar.

Halkbank Esnaf Desteği; ekonomide istikrarı sağlamak ve esnafı korumak için “Esnaf Destek Paketi” kapsamında işletme kredisi ile paraf esnaf kart ürünleri sunuluyor. Destek paketinden yararlanabilmeniz için nüfüs cüzdanı ve vergi levhanızın olması yeterlidir.

İşletme kredisi adı altında esnafa 25.000 liraya kadar limitli %4,5 faiz oranlı kredi desteği sağlanıyor. 36 ay vadeli kredide ilk 6 ay kredi ödemesi yapmıyorsunuz.

Vakıfbank Esnaf Desteği; Kobiler başta olmak üzere, sektör gözetilmeksizin, salgından olumsuz etkilenen tüm işletmelere “İşe Devam Kredi Desteği” adı altında destek sağlanıyor. Bu destekten yararlanmak isteyen işletmelerin Şubat ayından itibaren çalışan sayılarında azaltmaya gitmemiş olmaları gerekiyor.

Yıllık cirosu 25 milyona kadar olan işletmelere 10.000.000; 25-125 milyon arası olan işletmelere 25.000.000; 125.000.000 lira üzeri olan işletmelere 100.000.000 liraya kadar kredi desteği sağlanıyor. 36 vadeli kredide ilk 6 ay geri ödemesiz olarak belirleniyor.

Ziraat Bankası Esnaf Desteği; “KGF Teminatlı İşe Devam Kredi Desteği Paketi” sunuluyor. 25 milyona kadar yıllık cirosu olan işletmelere 10 milyon, 25 milyon üzerindeki işletmelere de 25 milyon liraya kadar kredi desteği sağlanıyor. 36 ay vadeli kredide ilk altı ay kredi ödemesi yapmıyorsunuz. Bu krediden yararlanabilmeniz için Şubat ayı itibariyle çalışan sayınızı korumanız gerekiyor.

Okumadan Geçme

kosgeb kredisi

2020 KOSGEB Destekleri Neler? KOSGEB Kredisi 2020 Nasıl Alınır?

İş fikirlerini hayata geçirmek isteyen girişimcilerin yanında olan KOSGEB, katma değeri yüksek ürün üreten ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir