KOBİ Nedir? & KOBİ Miyim?

kobi nedir kobi miyim

Çalışma hayatında ve televizyonda sık sık “KOBİ” terimini duyuyorsunuzdur. Kobiler, ekonominin can damarı olan işletmelerdir. Yeni iş alanları ve işçi istihdamı sağlamaları bakımından ekonominin ayakta durmasını sağlayan temellerdir.

KOBİ Nedir?

Kobi sözcüğü, girişimci insanların ve desteğe ihtiyacı olan işletmelerin diline pelesenk olmuştur. Sürekli gündemde olan ve karşılaştığınız kobi ne demek merak ediyorsunuzdur. 2005’e kadar kobi kavramının genel bir tanımı ve hangi işletmelerin dahil olduğu tam olarak belirtilmemiştir. 2005’de Bakanlar Kurulu tarafından resmi gazetede (18.11.2005/25997) “Küçük ve Orta Büyüklükteki işletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik” yayınlandı.

Bu yönetmeliğe göre kobi tanımı 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden, yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 40 milyon Türk lirasını aşmayan işletmeler” olarak yapılmıştır.

Girişimci veya işletmeci olmasanız bile kobinin açılımını merak ediyorsunuzdur. İnternetten veya sözlü olarak kobinin açılımı nedir araştırması yapmışsınızdır.

KOBİ Sınıfına Giriyor musunuz?

 Bir işletme sahibiyseniz;

  • İşletmenizde 10 kişiden az kişi çalıştırıyorsanız ve yıllık mali bilançonuz veya net hasılatınız 3 milyonu aşmıyorsa; mikro işletme
  • İşletmenizde 50 kişiden az kişi çalıştırıyorsanız ve yıllık mali bilançonuz veya net hasılatınız 25 milyonu aşmıyorsa; küçük işletme
  •  İşletmenizde 250 kişiden az kişi çalıştırıyorsanız ve yıllık mali bilançonuz veya net hasılatınız 25 milyonu aşmıyorsa; orta işletme sayılıyorsunuz.

Bu tabloya bakarak kobi olup olmadığınızı veya hangi sınıfa girdiğinizi öğrenebilirsiniz.

KOBİ Yönetmeliğindeki Değişiklikler

2005 yılında kobilerin tanımı ve sınıflandırılması yapılmasına rağmen, ekonominin kötüye gitmesi, kobilerin ayakta durmakta zorlanmaları sonucunda Cumhurbaşkanının oluruyla yönetmelikte yeni düzenlemeler getirilmiştir.

Buna göre;

Mikro işletmelerde net hasılat veya mali bilanço yıllık 1 milyondan 3 milyona; Küçük işletmelerdeyse 8 milyondan 25 milyona yükseltilmiştir. Orta büyüklükteki işletmelerdeyse 40 milyondan 25 milyona çekilmiştir.

Beyanlar elden verilebileceği gibi elektronik ortamdan da verilebiliyor.

Yönetmeliğin 13. Maddesi olan “Yeni kurulan ve ilk yıl hesapları henüz onaylanmamış işletmelerde sadece çalışan sayısı dikkate alınır.” cümlesi “Yeni kurulan ve ilk yıl hesapları henüz onaylanmamış işletmeler ile bilanço hesabına göre defter tutmayan işletmelerde sadece çalışan sayısı dikkate alınır. Son yıl hesaplarına göre çalışan bulunmadığı durumda cari yıl çalışan sayısı dikkate alınır.” olarak değiştirilmiştir.

Eklenen geçici 6. maddeyle “Hazine destekli kefaletler” risk durumundaysanız veya yeni düzenlemeyle kobi sayılıyorsanız; Kredi Garanti Fonu AŞ’den yardım talebinde bulunabilirsiniz. 

KOBİ’lere Sağlanan Destekler

1990’da Küçük ve Orta Ölçekli işletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı teşvik ve Muafiyetleri Kanunu (KOSGEB) resmi gazetede (20.04.1990/20498) yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu konuna göre kobi sınıfına giren her türlü işletme gerekli şartları karşıladığı takdirde destek yardımı talebinde bulunabiliyor.

KOSGEB dışında; Ticaret, Sanayi ve Teknoloji, Tarım ve Orman Bakanlıkları, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, Kalkınma Ajansları, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Kredi Garanti Fonu da kobilere destek kredisi veriyorlar. Kurumların resmi sitelerine girip, gerekli şartları öğrenerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Okumadan Geçme

e-tahsilat nedir nasıl yapılır

KOBİ’lerin Ödeme Sorunları & Çözümler: E-Tahsilat Nedir, Nasıl Yapılır?

E- tahsilat Nedir? E-tahsilat, online ödeme sistemlerinin genel adıdır. Yani elektronik ticaret siteniz bulunuyorsa ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir