Kobi Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

kobi-kredisi-nedir-nasil-alinir

Küçük ve orta boy işletmeler KOBİ statüsünde olup büyüme sürecinde bankalardan destek alır. KOBİ’ler bankaların kobi destek kredisi hizmetinden faydalanarak sağlanan finansal destekle büyüme ve gelişme yolunu tercih eder. Bankaların ticari müşterilerine sunduğu bu hizmet, küçük ve orta boy işletmeler ve dolayısıyla ülke ekonomisi için son derece önemlidir.

Şimdi, KOBİ kredisi nedir ve nasıl alınır sorularına cevap vererek yazımıza devam edelim.

KOBİ Kredisi Nedir?

KOBİ kredisi KOBİ statüsünde bulunan işletmelere sunulan, ticareti güvenilir ve daha avantajlı hale getiren ticari nitelikli bir kredi türüdür. Bankalar yanında KOSGEB birimi tarafından da finansal destek sağlanır. Küçük ölçekli esnaf ve sanatkarlar başta olmak üzere, ekonomide önemli rol oynayan ham madde, makine ve teknoloji üzerine çalışan orta ölçekli işletmeler de KOBİ desteğinden faydalanır.

Kobi statüsünde bir işletmeye sahipseniz; KOSGEB veya bankaların sunduğu KOBİ destek kredisinden faydalanmak için istenen birtakım niteliklere sahip olmalısınız.

KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ kredi çekmenin şartları bankalar tarafından belirlenmiştir. KOBİ kredisi bireysel değil işletme adına alınan bir kredidir. İşletme kredi notunuz yanında işletme sahibi olarak sizin de kredi notunuzun iyi olması gerekir. Bankadan bankaya değişen kredi miktarı yanında istenen belgeler genelde aynıdır. 

  •  Kimlik ve vergi levhası
  •  Ticaret Sicil Belgesi ya da Faaliyet Belgesi
  •  Ana sözleşme
  •  Oda Kayıt Belgesi
  •  Kimlik fotokopileri
  •  Adi ortaklık sözleşmesi
  •  Son 2 Yıla Ait Bilanço ve Gelir Tablosu
  •  Kuruluş, ortaklık, unvan ve son sermaye yapısını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi

Yukarıdaki belgelerle birlikte bankaya kobi kredi başvurusu yapabilirsiniz. Banka talebinizi ibraz ettiğiniz belgelerle birlikte incelemeye alır ve olumlu veya olumsuz geri dönüş yapar.

KOBİ Kredisinden Kimler Faydalanır?

KOBİ statüsünde olan küçük ve orta boy işletmeler KOBİ kredisinden faydalanarak işletme ölçeklerini büyütme yolunu seçebilir. İşletmenizi büyütmek için nakde ihtiyacınız varsa, KOBİ kredisi için bankaya başvuru yapabilirsiniz.

KOBİ Kredisinin Avantajları

Bankalar tarafından sunulan KOBİ kredilerinin işletmeler için birçok avantajı bulunuyor. KOBİ kredisi kullanarak nakit ihtiyacınızı giderebilir, büyüme ve gelişme sürecinde şirketinizin daha fazla değer kazanmasını sağlayabilirsiniz.

KOBİ kredilerinin vadesi uzun olduğundan ödeme sıkıntısı yaşanmadan işletmeler büyüyüp gelişebiliyor. Eşit taksitlerle firma nakit akışına uygun bir ödeme planı ile zorlanmadan KOBİ kredi taksitini ödeyebiliyor.

Birçok banka KOBİ kredi başvurusunu internet bankacılığı üzerinden kabul ediyor. Fakat sonraki aşamada istenen belgeleri ibraz etmek için en yakın banka şubesine başvuru yapmak gerekiyor. İnternet üzerinden KOBİ destek kredisi başvurusu yaptıysanız ve olumlu dönüş aldıysanız, detaylı bilgi ve istenen evrakların ibrazı için en yakın banka şubesine gidin.

Okumadan Geçme

kobi destek kredisi

Düşük Faizli KOBİ Kredi Kampanyası: KOBİ Değer Kredisi Nedir?

2019 yılında da Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), belirlediği kriterlere uyan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir