KOBİ Kredi Yapılandırma: Kobi Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

KOBİ Kredilerinde Yapılandırma

Küçük, orta ve büyük ölçekli şirketler, KOBİ kredi yapılandırma 2019 ile borçlarını kolayca yapılandırma şansı bulacak. 15 milyon TL’ye kadar 6 ay boyunca ana para olmadan, toplam da 24 ay vadeye bölünebilecek.

KOBİ kredileri hakkında merak ettiklerinize yazımızdan ulaşabilirsiniz: KOBİ kredisi nedir, nasıl alınır? 

Kredi Borcu Ne Zaman Avukatlık Olur?

2015 yılında çıkan tüketici yasasına göre, KOBİ’ler, birbirini izleyen iki taksitte de borcunu ödememişse, borç almış olduğu bankanın 30 gün içerisinde borcunu tamamen isteme hakkı bulunur. Bu süreye toplamda 90 gün (3 ay) olarak bakılsa da iki ayrı dönem için borç ödenmemesi, borcun avukatlık olmasına yol açar. Bu süreden sonra artık inisiyatifin tamamı bankaya geçeceğinden, KOBİ’nin herhangi bir şey yapması söz konusu olamaz.

Kredi Borcunun Ödenmemesi Durumunda Eşyalara Haciz Gelir Mi?

Kredi borcunuzu yukarıda belirttiğimiz süre içerisinde ödemezseniz, eşyalarınıza haciz işlemleri başlatılabilir. Ancak günlük hayatınızı içerisinde ihtiyaç olarak kullanmış olduğunuz; çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın gibi eşyalara haciz işlemi yapılmaz. Bunun yerine değerli antika eşyalar, evraklar, kıymetli ziynet eşyaları, değerli taşlar haciz konusu olabilecek mallar arasında sayılabilir.

İdari Takip ve Yasal Takip Ne Zaman Başlar?

Kredi borcunun idari ve yasal takibe düşme süresi, 2 taksit dönemidir. Bu 2 taksit döneminde borcun ödenmemesi durumunda, bankalar hem idari hem de yasal takip başlatma hakkına sahip olur. Söz konusu yasal takip işlemleri başlatıldıktan sonra kişinin adına neler varsa bunlara haciz işlemleri başlatılabilir. Bu nedenle sürecin sekteye uğramaması için en azından 2 aydan 1 taksitinizi ödemeye çalışın. Bunun yerine en sağlıklı olanı ise bankayla iletişime geçerek kredi borcunuzu tekrardan yapılandırmak istediğinizi belirtin.

Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi borcunuzu ödeyemiyorsanız, yeniden kredi borcu yapılandırma yoluna gidin. Bu sayede ödemiş olduğunuz taksitlerin miktarlarını düşebilir, vadelerini artırabilirsiniz. Almış olduğunuz kredi borcunuzu eninde sonunda ödeyeceğinizi unutmayarak hareket edin.

KOBİ Kredisi Geri Ödeme Planı Yapılandırmadan Kimler Faydalanabilir?

Kredi borcunuzu yapılandırmak istemeniz durumunda bile bankalar sizin birkaç şartı yerine getirip getirmediğinize bakarak hareket eder. Eğer karneniz iyiyse borçlarınız yapılandırılır. Bu da sağlam bir alt yapıya ve verimli yapılmış çalışmalara bağlıdır. Yani kısaca özetlemek gerekirse, borcu olup bunu geri ödemekte zorluk çekenlerin borçları ertelenmesi halinde geri ödeme kabiliyetine sahip olanların borçları 2 yıl süreye kadar ertelenebilir veya yeniden taksit imkanlarıyla yapılandırılabilir.

Esnaf Borç Yapılandırma

Esnaf Kefalet Kooperatiflerine bağlı olana esnaflar başta olmak üzere, borç miktarları belli bir miktara ulaşan işletmelerin borçları belli taksitler şeklinde yapılandırma imkanı bulacak. Buradaki ana amaç ana para borcun yapılandırılmasıdır. Faiz ve diğer masrafların tekrardan yapılandırılması mümkün olmamaktadır. Esnaf borç yapılandırma 2019 yapmadan önce banka sizlere gereken tüm açıklamaları yaparak, taksitlerinizi hangi şekilde geri ödemeniz gerektiğini, ne kadar miktar olacağı hakkında bilgilendirme yapacaktır.

Okumadan Geçme

esnaf kefalet kredisi nedir şartları nelerdir limiti ne kadar

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir, Şartları Neler, Limiti Ne Kadar?

2019 yılı itibariyle 350 bin esnafa, toplam 22 milyar lira esnaf kredisi imkanı tanınıyor. İster …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir