Kısa Çalışma Ödeneği Nedir, Nasıl Başvurulur?

kısa çalışma ödeneği nedir, nasıl başvurulur

Kısa çalışma ödeneği, İşsizlik Sigortası Fonu bünyesinde yararlanılabilen bir imkandır. Bu ödenekten; ekonomik, sektörel ve bölgesel krizler ile zorlayıcı sebepler beyan edilerek yararlanılabilmektedir. Ödenek başvuruları, bu iddialardan herhangi biriyle işveren tarafından yapılabilmektedir. Bu bağlamda kısa çalışma yönetmeliği incelendiğinde iş yerinin çalışma saatlerinin üçte bir oranına düşürülmesi veya bir ay süreyle tamamen durdurulması gerekmektedir.

KOBİ’lere ve esnafa sağlanan koronavirüs destekleri hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru Koşulları Nelerdir?

Sigorta kapsamında bulunan kısa çalışma ödeneği nedir sorusuna verilebilecek en net cevap devlet desteği olmaktadır. Bu bağlamda, işçilere kısa çalışma ödeneği ödenmesi ve genel sağlık sigortası primlerinin ödenmesi bu destek kapsamına girmektedir. Kısa çalışma ödeneği başvurusu yapabilmek içinse işçinin aşağıda belirtilen kriterlere uyması gerekmektedir.

  •  Kısa çalışma saatlerinin başladığı günden önceki 120 gün kesintisiz çalışmış olması.
  •  Son 3 sene içerisinde en az 600 gün olmak koşuluyla işsizlik sigortası primi bildirmiş olması.

Covid-19 için yapılan başvurularda ise çalışanın başvuru öncesindeki 60 gün hizmet akdine tabi olması ve son 3 yıl içinde de en az 450 günlük sigorta priminin olması gerekmektedir. İş yerinde zorlayıcı nedenlerden dolayı bir haftadan uzun süren iş durdurmalarda kısa çalışma yönetmeliği gereğince ödenek, bu süreden sonra başlamaktadır. İş durdurulan bir haftaya ait tüm sorumluluklar işveren yükümlülüğünde bulunmaktadır. Kısa çalışma ödeneğinin geçerli olduğu şartlar ise aşağıdaki gibi listelenmektedir.

  •  Genel ekonomik kriz sebebiyle ülke ekonomisinin ve buna bağlı olarak da iş yerlerinin maddi olarak ciddi anlamda sarsılması,
  •  Bölgesel kriz nedeniyle ilgili alandaki iş yerlerinin ekonomik olarak ciddi zararlar görmesi,
  •  Sektörel krizden etkilenen iş kollarında maddi sarsıntılar oluşması,
  •  Zorlayıcı sebepler (doğal afetler, salgın hastalıklar, seferberlik ilan edilmesi gibi nedenler).

 Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Ödenir?

İşverenler tarafından konuyla ilgili en sık sorulan sorular, kısa çalışma ödeneği nedir ve ne zaman ödenir olarak sıralanmaktadır. Bu bağlamda, ödenek en fazla 3 ay süreyle verilmektedir. Bunun yanı sıra ödenekler bir yıllık prime esas kazanç üzerinden hesaplanmakta ve haftalık çalışma saatine uygun olarak doğrudan işçiye ödenmektedir. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanılan süre içerisinde de çalışanların genel sağlık sigortası ödenmeye devam etmektedir.

 Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Sonlandırılır?

İşverenin riskli dönemi atlatıp, normal çalışma saatlerine dönmesi durumunda bunu İŞKUR’a ve işçilere en az 6 iş günü önce bildirmesi zorunludur. Bu bildirimlerin yazılı kaynaklar aracılığıyla yapılması gerekmektedir. Bildirimin tarihi itibariyle, kısa çalışma ödeneği sonlandırılmaktadır. Geç bildirim yapılması durumunda ise bu günlere ait ödenekler faiz de eklenerek geri alınmaktadır.

 Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama

Başvuru koşullarını taşıyan tüm işverenler kısa çalışma ödeneği sorgulama işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bu bağlamda, kısa çalışma ödeneği sorgulama ekranı e-devlet girişi yapıldıktan sonra açılabilmektedir. İşverenlerin e-devlet üzerinden işlem yapabileceği sayfa ise “İşsizlik Ödeneği ve İş Kaybı Tazminatı Sorgulama” olarak geçmektedir.

Okumadan Geçme

kosgeb kredisi

2020 KOSGEB Destekleri Neler? KOSGEB Kredisi 2020 Nasıl Alınır?

İş fikirlerini hayata geçirmek isteyen girişimcilerin yanında olan KOSGEB, katma değeri yüksek ürün üreten ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir