KGF Nedir? KOBİ’lere Faydası Nelerdir?

kgf-nedir-kobilere-faydasi-nelerdir

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, finansman desteği sağlamak açısından bazen bankalardan kredi çekme yoluna gidebiliyor. Kredi limitlerinin istedikleri seviyede olmaması ve bankaların ek teminat talep etmeleri KOBİ’leri zor durumda bırakıyor. Devlet destekli olarak hizmet veren Kredi Garanti Fonu KOBİ’lere ve girişimcilere kefil olarak bankalardan kredi çekmelerini sağlıyor.

KOBİ’lere ve girişimcilere KGF kredisi olarak 1,25 milyar lira dağıtılması hedefleniyor. KOBİ kapsamına giriyorsanız; Kredi Garanti Fonu’nun KOBİ’lere verdiği KOBİ destek kredisinden yararlanabilirsiniz. 

Kredi Garanti Fonu (KGF) 

Kredi Garanti Fonu, 14 Temmuz 1993 tarih, 93/4496 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan, kurumsal bir kefalet kuruluşudur. Teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkânlarından yeterince yararlanamayan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) ve KOBİ dışı işletmelerin, “müteselsil kefil” olmak suretiyle krediye erişimlerini sağlıyor.

Kredi Garanti Fonu, Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmuş bir anonim şirkettir. KOSGEB, TOBB, TESK , Eximbank, Halkbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat ve Ziraat Katılım Bankası kamu kurum/kuruluşu olan ortaklarıdır. Akbank, Albaraka Türk Katılım, Alternatifbank, Anadolubank, Burgan Bank, Denizbank, Fibabanka, Garanti, HSBC, ING Bank, İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım, Nurol Yatırım, Odea Bank, QNB Finansbank, Şekerbank, Turkland Bank, Türk Ekonomi, Türkiye Finans Katılım, Türkiye Sınai Kalkınma, Yapı ve Kredi Bankası diğer ortaklarıdır. Bu bankalar aracılığıyla kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi Garanti Fonu’nun Özelliği

 1- Türkiye’de KOBİ’lerin ve KOBİ dışı işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştırmak amacıyla kefalet veren tek kurumdur.

 2- Kefalet kuruluşu olduğundan, işletmelere kredi tahsisinde bulunmuyor. Bunun yerine işletmelere kefil olarak ortağı olduğu bankalardan kredi kullanmaları sağlar.

 3-Girişimcileri teşvik etme amacını güder.

 4-İş hayatında daha çok kadın girişimcilerin rol almasını hedefler.

 Kredi Garanti Fonu’nun KOBİ’lere Faydası 

 1-Yeni kurulan veya gelişmeye açık işletmelere kefil olduğundan, bu işletmelerin gelişmelerine ve yeni istihdamlar sağlamalarına yol açar.

 2-Uzun vadeli düşük maliyetli krediler sayesinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomik sorunlarını çözüme kavuşturur.

 3-KOBİlerin, yurt içi ekonomide söz sahibi olmalarıyla birlikte yurt dışına açılma ve ihracat yapma olanağı da sağlar.

Kredi Garanti Fonu Kredi Başvurusu ve Teminatı

KGF teminatından yararlanmak istiyorsanız, ortağı olduğu bankalardan birine başvurmalısınız. İlk defa kredi başvurusunda bulunacaksanız; KGF Teminatı nedir diye düşünebilirsiniz. Kimliğinizle ve projenizle birlikte bankaya başvurduğunuzda banka ön incelemede bulunuyor. Onay verirse Fon’a dosyanızı gönderiyor. KGF de dosyanızı inceledikten sonra onay verirse, kredinin ödenmesi bankaya yetki veriyor. Çekeceğiniz kredinin %80’ini KGF risk olarak kendi üstüne alıyor.

Okumadan Geçme

e-tahsilat nedir nasıl yapılır

KOBİ’lerin Ödeme Sorunları & Çözümler: E-Tahsilat Nedir, Nasıl Yapılır?

E- tahsilat Nedir? E-tahsilat, online ödeme sistemlerinin genel adıdır. Yani elektronik ticaret siteniz bulunuyorsa ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir