KOSGEB Desteklerinde Kadın Girişimcilere Pozitif Ayrımcılık

 

KOSGEB tarafından verilen kadın girişimcilere destek programları bir hayli ilgi görüyor. Devlet kontrolünde sunulan KOSGEB çalışmaları, ülkemiz ekonomisinin canlandırılması adına değer taşıyor. Bu programlarda özellikle kadın girişimcilerin yeri ayrı tutulmaktadır. Bir iş fikri olan ve bunu yaşama geçirmekte maddi desteği olmayan kadınlar bu programlardan yararlanabilirler. Ancak bunlardan yararlanmanın bazı koşulları var. 

 KOSGEB’in Desteklediği Alanlarda Bir İş Kurmak

KOSGEB, girişimci kadınlar için destek sunuyor. Fakat bunun için öncelikle Kosgeb’in desteklediği sektörlerin neler olduğu bilinmelidir. Zira her iş alanı desteklenmiyor. Buna göre özellikle desteklenen bazı sektörler var. Bunlar, ülke ekonomi ve gelişimi yönünden önemli olan çalışma alanlarıdır. 

Buna göre yiyecek ve içecek sektörü Kosgeb’in desteklediği alanların başında geliyor. Bununla birlikte konaklama hizmetleri bu konuda önemli bir yere sahip. KOSGEB kültür, sanat, eğlence ve dinlence alanındaki faaliyetleri de desteklemektedir. Bilişim ve iletişim, ulaştırma ve depolama, bilimsel ve teknik faaliyetler de destek kapsamındadır. Bu alanlardan herhangi birinde iş kurmak isteyen kadın girişimciler, KOSGEB desteğinden yararlanabilir.

KOSGEB’den Destek Almak İçin

Bu desteğe sahip olabilmek için izlenmesi gereken bir prosedür bulunmaktadır. Buna göre Kosgeb tarafından sunulan eğitimlere katılmak zorunludur. Öncelikle programa kayıt olmak gerekmektedir. Başvuruyu yapacak olan kadın, eğer çalışmıyor ise, başvuruyu İş-Kur aracılığıyla yapabilir. Eğer çalışan bir kadın ise, başvurusunu KOSGEB İl Müdürlüğü üzerinden gerçekleştirebilir. 

Yapılan başvuruda planlanan işin kısa bir tanımı istenmektedir. Eğer iş, desteklenen alanlardan birinde ise, programa katılmanıza izin verilecektir. İlk aşamada “KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” bulunmaktadır. Ücretsiz olarak sunulan bu eğitimler, başvuru yapılan ikamet bölgesinin civarında sunulmaktadır. Herkesin ikamet ettiği bölgeye en yakın eğitim merkezine yönlendirilme söz konusudur. 

Eğitimler en fazla 15 kişilik sınıflarda sunulur. Eğitimin özünde, açılan iş yerini yönetmek, mantıklı iş planları yapmak gibi konular anlatılmaktadır. Eğitim sonunda katılımcılara bir sertifika verilir. Bu sertifika en az 50.000 TL değerindeki hibe desteğini alabilmenin ilk şartıdır. 

 KOSGEB’den Kredi Almak

KOSGEB, her yıl çok sayıda kadın girişimciye devlet destekleri veriyor. Verilen rakamlar bazen 360.000 TL ‘ye kadar ulaşmaktadır. Bu rakam, açılacak olan işin niteliğine göre belirlenmektedir. Desteğin temelinde bir iş yerinin ihtiyacı olan teçhizatın sağlanması bulunmaktadır. Bu destekler, geri ödemesiz olarak kadın girişimcilere sunulmaktadır. 

Kredi alabilmek için girişimcinin iş yerinin açılışını kurallara uygun biçimde yapması istenmektedir. Açılışın ardından bu iş yeri KOSGEB veri tabanına kaydedilir. Sonrasında kredi desteğine rahatlıkla başvurulabilir. 

Okumadan Geçme

başarısız girişim

Girişimcilik Sorunları: Girişimci İflas Ederse Ne Olur?

Finansal zorluklar, maliyet girdileri girişimcilikte en çok karşılaşılan zorluklar olarak işletmecilerin karşısına çıkıyor. Ekonomik kriz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir