Girişimcilerin Bilmesi Gereken KOBİ Terimleri ve Anlamları

kobi-terimleri-ve-anlamlari

Girişimcilerin bilmesi gereken terimleri ve ne anlama geldiklerini sizler için sıraladık.

KOBİ Nedir?

Eleman çalıştıran küçük ve orta büyüklükteki işletmeler KOBİ olarak tanımlanır. KOBİ’ler özel bir kurum veya devlet kurumu değildir. Bir pastane veya bir kırtasiye KOBİ’ye örnek verilebilir. KOBİ’nin kendisi bir devlet desteği vermez. KOBİ kredisi 2019 için ücretsiz hesaplama ve başvuru yapabileceğiniz birçok banka internet adresini kullanabilirsiniz.

KOBİ Nedir? & KOBİ Miyim? >>

KOSGEB Nedir?

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB bir devlet kurumudur. KOSGEB sadece KOBİ’leri destekler. KOSGEB destek kredisi 2019 ile ilgili detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için https://www.kosgeb.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

KOSGEB Nedir, Kimler Başvurabilir? >>

Devlet Destekleri Nedir? 

Ülke ekonomisinde dönem dönem yaşanan durgunluk ve krizlere çeşitli yöntemlerle müdahale edilir. Krizin ekonomideki etkisi azaltılmaya çalışılır. İste bu desteklerden biri de devlet destekleridir. Teşvik ve hibe olarak yapılan devlet destekleri sadece kriz veya durgunluk döneminde yapılmaz. Organize sanayi bölgesi kurulumundan vergi indirimi ve devletin işletmelerden alacağını ertelemesi gibi uygulamalar devlet desteğine örnektir.

Finansman Destekleri Nedir?

İşletmelerin karlılığını arttırarak kazancını sürekli hale getirmek için yapılan finansal destek, kurumların ihtiyaçları ve gelecek planları doğrultusunda verilmektedir. Birçok kurum tarafından işletmelere yeniden yapılanma, derecelendirme ve değerlendirme sonrası finansal destek verilmektedir.

Risk Sermayesi Nedir? 

Profesyoneller tarafından oluşturulan bir fon olan risk sermayesi, kendilerine sermaye arayan işletmeler veya girişimcilerin risk almaya hazır sermayedarlarla buluşmasıdır. Risk sermaye fonunu bankalar, şahıslar, sigorta şirketleri, emeklilik ve sosyal güvenlik fonları ile bireysel yatırımcılar oluşturur.

Girişim Sermayesi Nedir? 

Bir yatırım şekli olan girişimci sermayesi, fon fazlası olan kişi veya kurumsal yatırımcıların, yatırım ihtiyacı olanlara yatırım yapması ve söz konusu şirkette pay sahibi olmasıdır. Şirket büyüyüp değer kazandığında paylar satılarak kar etme amaçlanır.

Kredi Garanti Fonu Nedir? 

Kredi Garanti Fonu (KGF), teminat yetersizliği nedeniyle kredi alamayan KOBİ ve KOBİ dışı işletmelere kefil olur. Böylece bu işletmelerin finansman desteğine erişimi sağlanır.

KOSGEB Kredi Faiz Desteği Nedir? 

KOSGEB tarafından verilen kredi faiz desteği, işletmelerin finansmana doğrudan ulaşabilmesine olanak sağlayan bir finansman şeklidir.

Hibe Nedir? 

Karşılıksız verme anlamına gelen hibe, yatırım yapmak veya işini geliştirmek isteyenlere devletin verdiği geri ödemesiz ödeneklerdir.

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Nasıl Alınır? >>

Leasing Nedir? 

Türkçe karşılığı Finansal Kiralama olan Leasing avantajlı bir finansman yöntemidir. Bir yatırım malının mülkiyeti Leasing şirketi tarafından kiralanır. Yapılan sözleşme ile sözleşme süresi dolduğunda mülkiyet kiracıya geçer. Yatırım mallarını satın almak yerine kiralayarak kullanan firmalar, verimliliği ve karlılığı arttırmada çok daha hızlı yol alır.

Faktoring Nedir? 

İç ve dış ticaret işlemlerinde genelde kısa vadeli mal satışlarında tercihe edilen bir finansman yöntemidir. Alacak Yönetimi, Tahsilat Yönetimi ve Nakit Yönetimi olarak faktoring tarafından hizmetler önerilen bu üç hizmet beraber veya ayrı ayrı kullanılabilmektedir.

Okumadan Geçme

e-tahsilat nedir nasıl yapılır

KOBİ’lerin Ödeme Sorunları & Çözümler: E-Tahsilat Nedir, Nasıl Yapılır?

E- tahsilat Nedir? E-tahsilat, online ödeme sistemlerinin genel adıdır. Yani elektronik ticaret siteniz bulunuyorsa ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir