Girişimci Nedir? Girişimcilik Türleri Nelerdir?

Dünya genelinde her geçen gün yeni bir girişim hayat buluyor. Girişimcilik kavramı son yıllarda giderek popülerleşirken girişimcilik fikirlerini hayata geçirmek isteyenler için hem devlet destekleri hem de melek yatırımcılar büyük imkanlar sağlıyor. Yalnızca dünyada değil ülkemizde de birçok yerli girişim bulunuyor. Yeni girişim örneklerinin en büyük destekçilerinden biri de KOSGEB. Peki girişimci nedir, özellikleri nelerdir, girişimcilik türleri nelerdir? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Girişimci Kimdir? Girişimci Özellikleri Nelerdir?

Girişimcilik kavramının tarihsel gelişimini değerlendirecek olursak girişimcinin ilk örneğinin ticaret ile uğraşanlar olduğu görülür. Son dönemde ise girişimcilik, birçok farklı alanı birleştiren ayrı bir sektör haline geldi.

Günümüzde yeni bir fikir üreten, başka örneği olmayan mal ve hizmeti üretmek için üretim unsurlarını en kazançlı koşullarla bir araya getiren kişiye girişimci deniyor. Girişimci, yeni iş kurma konusunda sağlam ve cesur adım atabilen, bilgi birikimi olan, öngörü ve sorumluluk sahibi, işin sonuçları hakkında sürekli yeni fikirler üreten biri olmalıdır. 

Girişimcilik Nedir?

Rekabetçi global pazarda, risk alarak yeni iş kurmak veya mevcut işi yenilikçi bir bakış açısıyla geliştirip düzenlemek ve yönetmek için aksiyon almaya girişimcilik denir.

Doğru zamanda doğru bir strateji kurarak, eyleme geçilmesi ve bu eylemin sonucunun başarılı veya başarısız olması da girişimcilik kapsamında değerlendirilir. Daha da basit tanımlamak gerekirse kar amacıyla risk alıp yeni iş kurmaya girişimcilik diyebiliriz.

Pozitif Girişimcilik Nedir?

Pazardaki fırsatları yenilikçi, yaratıcı ve agresif bir politikayla değerlendiren, uzun vadeli faaliyet göstermeyi hedefleyen girişimcilik türüne, pozitif girişimcilik denir. Rekabetçi pazar ortamında dinamik, yaratıcı, yenilikçi, rasyonel, cesur, eğitimli, çalışkan ve sorumluluk sahibi aksiyonlar insana ise pozitif girişimci denir.

Küresel Girişimcilik Nedir?

Girişimin başladığı lokasyon fark etmeksizin birkaç ülkede faaliyete geçebilmeyi başaran girişimlere, küresel girişimcilik denir. Bu girişimcilik türüne giren girişimlerin hem hedef kitlesi hem de pazarda yakaladığı kitle arttığı için cirosu da doğru orantılı olarak artar. 

Dijital Girişimcilik Nedir?

E-ticaret, dijital pazarlama, sosyal medya, veri yönetimi, bulut çözümleri gibi dijital teknolojiler tüm dünya genelinde iş stratejilerinin değişmesine yol açtı.

Karşımıza çıkan fırsatları, geleneksel girişimcilik modelleri yerine müşteri ve paydaşlar arası yeni ilişkilerin vurgulandığı dijital iş modeli ile gerçekleştirilmesine dijital girişimcilik denir.

Sosyal Girişimcilik Nedir?

Topluma faydalı faaliyetler genel olarak devlet, sivil toplum kuruluşları veya vakıflardan beklenir. Özel şirketlerin ise yalnızca sosyal sorumluluk kampanyaları ile topluma faydalı işlerin ucundan tuttuğu düşünülür. Oysa ki son zamanlarda ortaya çıkan yeni girişimcilik modeli olan sosyal girişimcilik; bu iki yaklaşımın arasında melez bir modeldir. Sosyal girişimcilik, serbest piyasa yöntemleri kullanır ancak sosyal faydaları maksimize ederken, karlarını optimize ederler.

Sosyal girişimcilik örneklerinden biri ise OTSİMO’dur. OTSİMO, otizmli çocukların ailelerini eğitip otizmli çocukların eğitim süreçlerinin evde de devam etmesini hedefleyen bir mobil uygulamadır.

Okumadan Geçme

kosgeb kadınlara özel girişimcilik kredisi

Kadın Girişimci Destekleri: KOSGEB’den Kadınlara Özel Girişimcilik Kredisi 

Kadın girişimcilerin ekonomiye katkısını destekleyen ve kadınların kendi işinin patronu olmasında önemli rol oynayan kurum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir