Genç Girişimci Desteği: “Fikrim Var, Sermayem Yok” Diyenlere Destek!

genç girişimci destekleri

Genç girişimcilere devlet desteği 2020 yılında da devam ediyor. KOSGEB tarafından 2 milyarlık bir kaynağın KOBİ projelerine aktarılacağı müjdesi verildi. Yerli ve milli üretimi desteklemek, cari açığı azaltmak, teknolojik gelişimi sağlamak ve KOBİ’lerin ekonomide ayaklarının üstünde durması için bu destek sağlanıyor.

Yen iş kurmak isteyenlerle işini büyütmek, dış pazara açılmak isteyenlere KOSGEB farklı oranlarda destek sağlıyor. 2020 yılı itibariyle genç girişimci kredisi 70.000 liraya çıkarıldı. Aynı zamanda girişimcilere, SGK ve Bağ-Kur desteği de sağlanıp, vergi muafiyeti de getiriliyor. 2020 yılında yeni iş yeri açacak girişimcilere genç girişimci teşvikleri 2020 kapsamında vergi ve prim desteği olarak bir yıl boyunca 10.592 lira prim desteği sağlanacak.

Genç girişimcilerin 3 yıl boyunca vergi istisnasından da yararlanma şansı bulunuyor. İlk bir yıl prim ödemeleri devlet tarafından karşılanıyor. İşletmenin faaliyete geçirildiği ilk 3 yıl içerisindeki gelirin 75.000 liralık kısmı vergilendirmeden muaf tutuluyor.

Genç Girişimci Desteği Nedir?

KOSGEB genç girişimci desteği 2020 yılında artarak devam ediyor. Gençler; orijinal, sürdürülebilir ve ülke ekonomisine yararlı projeleriyle KOSGEB’e başvurması teşvik ediliyor.

Ülke ekonomisine faydalı, yeni istihdamlar ve alanlar sağlayacak projelere genç girişimci desteği sağlanıyor. Maddi yetersizliklerden dolayı projelerini hayata geçiremeyen, kurduğu işletmenin devamını sağlayamayanlara KOSGEB genç girişimci desteği ile kapılarını açıyor.

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmeleri ilk kuruldukları dönemde destekliyor. Bundaki amaç kırılgan dönemlerinde ayakta durmalarını ve istihdamlarını sağlamak. Kurum bu desteğini “Yeni Girişimci Programı” adı altında yapıyor.

Bu programla yeni işletmeleri ve projeleri destekleme amacı güdülüyor. Gençlerin yeni projeler üretmesi, iş sahalarının açılmasında geri ödemesiz veya sıfır faizle maddi destek sağlıyorlar. Bu destekten yararlanabilmek için KOBİ şartlarını taşımak ve uygulanabilir bir projenin olması gerekiyor.

Girişimci nedir? diye merak edenler için hazırladığımız yazıda girişimcilik türlerine dair bilgi de edinebilirsiniz.

Genç Girişimci Desteği Şartları Nelerdir?

KOSGEB, KOBİ’lere maddi destek sağlamanın yanı sıra eğitim hizmetini de veriyor. Kurumun verdiği Girişimcilik Eğitimini tamamlamak, genç girişimci şartları arasında ilk sırada geliyor. Her ne kadar hazır proje olsa da kurumun verdiği bu eğitimin tamamlanması gerekiyor.

Geçmiş yıllara oranla “Girişimcilik Belgesi” almak daha da kolaylaştırıldı. Herhangi bir kursa veya kuruma gitmeden ev ortamından online olarak dersler takip edilip, sınava girilebiliyor. Sorular doğru çözüldüğü takdirde otomatik olarak sertifika hazır hale geliyor. Böylece KOSGEB’in aradığı birinci şart yerine getirilmiş oluyor.

Eğitim dışında, programa başvurulan tarihte, işletmenin son bir yıl içinde kurulmuş olması ve daha önce bu destekten yararlanmamış olunması gerekiyor. İşletme kişisel imkânlarla açılmış olmalı. İşletmede ortaklık yapısı varsa, işletme payı %50 ve üzeri olmalıdır.

Destek başvurusu yapabilmek için KOSGEB veri tabanına kayıt yapılması gerekiyor. Sistem üzerinden KOBİ beyannamesinin doldurulması unutulmamalı. Beyanname güncel ve aktif olmazsa, başvuru reddediliyor. Geri ödemesiz (hibe) olarak verilen krediye başvurabilmek için 18 yaşından büyük, 30 yaşından küçük olunması gerekiyor.

Sigorta prim desteğinden yararlanabilmek için ise gerçek kişi statüsünde ilk defa sigortalı olunması gerekiyor. İşin ilgili kişi tarafından kurulmuş ve daha sonradan ortaklık yapılmamış olması gerekiyor. Ayrıca ilgili yerleşim yerindeki vergi dairesinden de “Genç Girişimcilere Kazanç İstisnası Belgesi” alınması gerekiyor.

Genç Girişimci Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bütün şartları yerine getirdikten ve KOSGEB veri tabanına kaydolduktan sonra başvuru e-devlet üzerinden yapılıyor. TC kimlik numarası ve şifresiyle e-devlet’e giriş yapılıyor ve platformdan KOSGEB sayfasına yönlendiriliyor.

Sistem üzerinden “Yeni Girişimci Desteği Başvuru Formu” doldurulmalı. Başvuru formu, ilgili KOSGEB birimi tarafından değerlendiriliyor. Değerlendirme sonucunda; kabul, ret veya revize kararı veriliyor. Başvuru kabul edildiğinde, taahhütname isteniyor. Bu taahhütname de aynı şekilde e-devlet üzerinden dolduruluyor.

 

Okumadan Geçme

kosgeb kadınlara özel girişimcilik kredisi

Kadın Girişimci Destekleri: KOSGEB’den Kadınlara Özel Girişimcilik Kredisi 

Kadın girişimcilerin ekonomiye katkısını destekleyen ve kadınların kendi işinin patronu olmasında önemli rol oynayan kurum …

One comment

  1. Merhaba 48 yaşindayım kosgep sertifikam var fakat bu yıl sona eriyor .isletmemi yeni zar zor açtim ve isletiyorum fakat kosgepten faydalanmam icin elimde birikmis kurulum.masrafları param yok
    Budurumda ne yapmam gerekiyor
    Yardımcı olup yönlendirirseniz duacıniz olurum
    Tesekkürederim ,saygilar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir