Geleneksel Girişimci İle İleri Girişimci Arasındaki Farklar Nelerdir?

KOSGEB girişimcilik desteği 2019 yılı itibarı ile Geleneksel Girişimcilik ve İleri Girişimcilik olarak ikiye ayrıldı. 01.01.2019 tarihinden sonra değişen KOSGEB Girişimcilik mevzuatı gereği girişimci olacak kişiler iki farklı kategoride incelenmeye başlandı.

Girişimcilik Nedir?

Son yıllarda sıkça gündeme gelen girişimcilik konusu, insanların kar etmek amacı ile kafalarındaki projeleri hayata geçirmeleri olarak tanımlanıyor. Girişimcilik nedir denildiğinde, kendi işini kurarak kar etmek için risk üstlenen kişinin yaptığı atılımlar denilebilir. 

Girişimci Kime Denir?

Bir işi yapma üzere atılım yapan, anamal koyarak iş kuran ve bir işe girişen kimseye girişimci denir. Girişimci risk alarak projesini hayata geçirir. Bir taraftan para kazanırken diğer taraftan da ürün veya hizmet olarak ekonomik bir değer üretir. Başka kişileri de işe alarak istihdam sağlamış olur.

İlk kez vergi mükellefi olacak olanları ilgilendiren genç girişimci yasası; 

  •  29 yaşın altında olan,
  • Bireysel olarak ilk ez vergi verecek durumda olan,
  • Daha önce hiç defter açmamış olan,
  • Tam vergi mükellefi olan,
  • Daha önce Bağ-Kur’da hiç kaydı olmayan herkesin faydalanacağı bir yasadır.

Geleneksel Girişimci ve İleri Girişimci Farkı

Geleneksel girişimci desteği kosgeb destekleri arasında yer alıyor. NACE kodları listesinde bulunan faaliyet kategorilerinde kuruluş desteği olarak şahıslara 5.000, şirketler 10.000 TL kuruluş desteği veriliyor. Bu miktarlar ilk başvuruda verilen desteklerdir.

İleri girişimcilik (İmalatçı + Yazılımcı) desteği; performans desteği, makine, teçhizat ve yazılım desteği ve danışmanlık desteği olup daha kapsamlıdır.

Geleneksel girişimci herhangi bir teknoloji seviyesinde üretim yapmayan veya üretici olmayan kişi veya işletmelerdir. Cafe, butik, kuaförler, güzellik merkezleri, inşaat ve gayrimenkul sektörü bunlara örnektir. KOSGEB tarafından açıklanan program çerçevesinde kuruluş desteği ve performans desteği alırlar.

İleri girişimci; düşük, orta veya yüksek olarak gruplanan teknoloji seviyelerinden herhangi birinde üretim yapan gerçek kişi veya sermaye şirketidir. İleri girişimci kosgeb başvuru sonrası kuruluş desteği ve performans desteği alır. Bunun yanında makine, teçhizat ve yazılım desteği, mentorlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği de alır. 

İleri girişimcilere yönelik makine ve teçhizat desteği, orta ve yüksek teknoloji seviyesindeki firmalara verilmektedir.

Okumadan Geçme

girişimci kadınlar

KOSGEB Desteklerinde Kadın Girişimcilere Pozitif Ayrımcılık

  KOSGEB tarafından verilen kadın girişimcilere destek programları bir hayli ilgi görüyor. Devlet kontrolünde sunulan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir