Esnaf Kefalet Kredisi Nedir, Şartları Neler, Limiti Ne Kadar?

esnaf-kefalet-kredisi-nedir-sartlari-neler-limiti-ne-kadar

2019 yılı itibariyle 350 bin esnafa, toplam 22 milyar lira esnaf kredisi imkanı tanınıyor. İster Esnaf Kefalet Odası’na kayıtlı iş yeri sahibi olun isterseniz bireysel teşebbüs sahibi olun bu krediden yararlanabiliyorsunuz. Halkbank şubelerine başvurarak ipotekli veya kefil göstererek kredi başvurusu yapabiliyorsunuz.

Esnaf Kefalet Odası, bu krediyi hibe veya faizsiz kredi olarak vermiyor. Buna rağmen yıllık %4-5 gibi cüzi oranlarla ve 5 yıla varan vadelerle esnafın rahatlıkla kredi kullanmasına olanak sağlıyor.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Esnaf ve Kefalet Odası, kendi bünyesinde olan esnafa kredi veriyor. Esnaflardan esnaf kredisi başvuru koşulları kapsamında üye olmaları bekleniyor. Bunun dışında esnaf ve zanaatkar olmanız gerekiyor. Hala faaliyette olduğunuzu gösteren belgeleri sunmalısınız. İkamet veya iş yeri adresinizin kooperatifin çalışma alanında olması gerekiyor.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Kredi başvurunuzu bulunduğunuz yerdeki Esnaf Odası’na yapıyorsunuz. Heyet, kendi bünyesinde sizini için bir istihbarat araştırması yapıyor. Başvurunuz olumlu olursa, Yönetim Kurulu’na havale ediliyorsunuz. Başvurunuz Yönetim Kurulu’ndan geçtiğinde Halkbank Şubesi’ne iletiliyor. Şube de kendi bünyesinde sizinle ilgili istihbarat araştırması yapıyor. Bankadan onay aldığınızda kredi puanınız doğrultusunda ek teminatlar istenebilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti ve Faiz Oranları

İşletme giderleri ve sermayeler için 200 bin; iş yeri ve yeni ticari araç alımları için 500 bin liraya kadar kredi kullanabiliyorsunuz. 12 ay ve altındaki vadelerde yıllık %4; 12 ay ve üzeri vadelerde yıllık %5 kredi faiz oranları bulunuyor. 

Kredilerin vadeleri 1 ile 5 yıl arasında değişiyor. Taşıt edindirme kredisinden yararlanacaksanız vade 84 aya kadar çıkarılabiliyor. 

Esnaf Kefalet Kredisi Türleri Nelerdir? 

 1-İşletme Destekleme Kredisi

Kooperatife üye olan bütün esnaflar İşletme Destekleme Kredisi’nden 200 bin liraya kadar faydalanabilir. Kredilerin 5 yıla kadar vadesi bulunuyor.

 2-Taşıt Edindirme Kredi Desteği

Bu krediden sadece şoför esnaflar yararlanabilmektedir. Taşımacılık, servis aracı, nakliye, dolmuş gibi meslekleri icra ediyorsanız; 84 aya kadar 500 bin lira krediden yararlanabilirsiniz. Bu krediye plaka alımlarınız için de başvurabilirsiniz.

 3-İş Yeri Açmak İçin Destekleme Kredisi

Yeni bir iş yeri açmaya niyetliyseniz, kredi başvurusu yapmadan önce işyerini almayınız. Aksi takdirde başvurunuz kabul edilmiyor. Başvurunuzu yaptıktan sonra iş yerinizi aldıysanız duruma göre başvurunuz değerlendirmeye alınabiliyor. Bu krediden 500 bin liraya kadar yararlanabilirsiniz. Kredinin vadesi 120 aydır. İşyerine ekspertizin biçtiği fiyatın %70’i kadar krediden yararlanabiliyorsunuz. 

 4-Aylık Eşit Taksitli İşletme Sermaye Kredileri

Kooperatife üye olan esnafların işletme sermayelerini ve hammadde ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için verilen kredidir. Bu krediden 200 bin liraya kadar yararlanabiliyorsunuz. Kredinin vadesi de 24 aydır. 

 5-Şoför Esnaflara Taşıt Onarım Kredisi

Geçiminizi şoförlük veya nakliyecilik yaparak sağlıyorsanız ve kooperatife üyeyseniz, ticari aracınızın onarımı için kredi çekebiliyorsunuz. Krediyi çekebilmek için; kooperatif, esnaf kefaleti veya ipotek göstermeniz gerekiyor. 

 6-Servis Aracı Veya Şehir içi Kamyonet Yenileme Destek Kredisi

Aracınızı yenilemeye karar verdiğinizde alacağınız kredi direk satıcıya ödeniyor. Bunun için iki kefil, kasko sigortası ve taşıt rehini tesis edilmesi gerekiyor.

Okumadan Geçme

kobi destek kredisi

Düşük Faizli KOBİ Kredi Kampanyası: KOBİ Değer Kredisi Nedir?

2019 yılında da Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), belirlediği kriterlere uyan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir