Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar, Kredi Notu Önemli mi?

esnaf-kefalet-kredisi

Esnaf olarak ticari faaliyette bulunuyorsanız; finansman desteği için Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği’nden (TESKOMB) kredi başvurusu yapabilirsiniz. TESKOMB, esnaf gibi küçük işletmelere finansman kuruluşundan kredi kullanabilmeleri için kredilere karşılık bankaya kefalet vermekte ve kredi kuruluşuna garanti sağlamaktadır. Böylece siz de doğrudan kredi kullanmak yerine, kooperatifi kefil göstererek olumsuz sicil almaktan korunabilirsiniz. Kooperatif sayesinde hem kredi siciliniz olumsuz etkilenmemiş olur hem de çok uygun koşullarla kredi çekebilirsiniz. 

Esnaf Kredisi Koşulları 

Bütün küçük işletmeler esnaf kefalet kredisinden yararlanamıyor. Kooperatifin sağladığı kredi imkânından yararlanabilmeniz belirli şartları taşımanız gerekiyor. Bu şartlar;

 1.  Esnaf veya sanatkâr olmanız,
 2.  Esnaf ve sanatkâr siciline kayıt olmanız,
 3.  İş veya ikamet adresinizin kooperatifin çalışma bölgesinde olması,
 4.  Aynı zamanda başka bir Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi üyesi olmamanız gerekiyor. 

Esnaf kefalet kredisi şartları ve limitleri hakkında detaylı bilgi için “Esnaf Kefalet Kredisi Nedir, Şartları Neler, Limiti Ne Kadar?” yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Belgeler 2019

Kooperatifin taşıdığı şartları taşıyorsanız, kredi başvurusu için ayrıca bazı belgeleri de hazırlamak zorundasınız. Esnaf kredisi için hazırlamanız gereken belgeler şunlardır;

 1.  TC kimlik belgeniz ve fotokopisi,
 2.  Vergi levhanız ve Esnaf Sicil Belgeniz (belgenin aslı ve fotokopisiyle birlikte vereceksiniz.)
 3.  Kooperatiften alacağınız ortaklık beyannamesi,
 4.  Oda Faaliyet Belgesi,
 5.  İkametgah belgeniz, 4 adet vesikalık fotoğraf,
 6.  Son döneme ait hesap özeti (muhasebeciden imzalı ve kaşeli alıyorsunuz.)
 7.  Bağkur veya SGK belgeleri fotokopisi
 8.  Şoför olarak esnaflık yapıyorsanız ticari aracınızın ruhsatı (aslı ve fotokopisi)

Hangi Bankalar Esnaf Kredisi Veriyor? 

Türkiye’de; Denizbank, Ziraat Bankası gibi birçok banka esnaf kredisi vermektedir. Fakat bu bankalar ve finans kuruluşları kredi sicil puanına ve kendi kriterlerine göre kredi verdiklerinden esnaflar için cazip gelmemektedir. Devletin görevlendirdiği ve Kooperatifin kefalet Halkbank kredi vermektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar? 

Esnaf olarak gerekli şartları taşıyorsanız yazılı olarak bağlı bulunduğunuz Kooperatife esnaf kredisi 2019 başvurusunda bulunabilirsiniz. Yönetim Kurulu, dosyanızı inceleyip, hakkınızda gerekli tahkikatı yapmaktadır. Başvurunuzun kabul veya red kararı 15 gün içinde size yazılı olarak gönderilir.

Esnaf Kredisi İçin İpotek Şartı Var mı? 

Kooperatif, üyelerinden (esnaflardan) kefil ve ipotek istiyor. İşletme, taşıt alımı, iş yeri alımı gibi kredi seçenekleri için kefil ve ipotek göstermek zorundasınız.

Esnaf Kredisi Kefil Koşulları Nelerdir? 

Türkiye Halk Bankası, kredi başvurusunda bulunanlardan genellikle kefil talep etmektedir. Kredi sicil puanınıza ve işletme cironuza göre istenen şartlar değişebiliyor. Güvenilirlik durumunuza göre 1 ile 3 kişi arasında kefil sayısı değişebiliyor. Banka kefil/kefillerden; vergi levhası (aslı ve fotokopisi), kimliğinin aslı ve fotokopisi ile ikametgah belgesi isteyebiliyor.

Kredi Notu Önemli mi? 

Türkiye’de faaliyet gösteren banka ve finans kuruluşları kredi başvurularında öncelikle başvuranın findeks puanına bakılıyor. Findeks puanı, kişi/kişilerin güvenilirlik durumlarını gösteriyor. Puanı çok yüksek olanların güven endeksleri de yüksek olduğu için bankadan kolaylıkla kredi alınabiliyor. Findeks puanı (kredi notu) düşük olanlara ya hiç kredi verilmiyor ya da cüzi olarak kredi onayı veriliyor. Esnaf Kefalet Kredisinde, esnafların arkasında Kooperatif olduğu için Türkiye Halk Bankası, kredi notunu kriter olarak kabul etmiyor.

 Ne Kadar Kredi Çekebilirim? 

Kooperatif, 7 kategoride esnafa kredi kullandırma fırsatı sunuyor.

 •  İşletme, iskonto, taşıt onarım veya servis aracı yenileme kredisi çekmek istiyorsanız, 200 bin liraya kadar,
 •  Taşıt Alım Kredisi çekmek istiyorsanız, sıfır araçlar için fatura bedeli, ikinci el araçlar için değerinin %70’i kadar,
 •  İşyeri Alımı Kredisi çekmek istiyorsanız, 500 bin liraya kadar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

 Sicili Bozuk Olan Esnaf Bankalardan Nasıl Kredi Kullanabilir?

Sicili bozuk olan yani kredi notu düşük olanlara bankalar genellikle kredi vermeyi tercih etmese de Ziraat Bankası ve Denizbank 800 puana kadar kredi verebiliyor. Bu bankalardan kredi kullanmak için ipotek gösterme zorunluluğunuz bulunduğunu unutmayın.

Okumadan Geçme

esnaf kefalet kredisi nedir şartları nelerdir limiti ne kadar

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir, Şartları Neler, Limiti Ne Kadar?

2019 yılı itibariyle 350 bin esnafa, toplam 22 milyar lira esnaf kredisi imkanı tanınıyor. İster …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir