E-Fatura Avantajları Nelerdir, E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

E-fatura, elektronik yani dijital ortamda hazırlanan alıcı ve satıcıyı bağlayan satış belgesidir. Maliye sunucuları tarafından satıcı ve alıcıya iletilen E-fatura, geliri belli bir seviyenin üzerinde olan firmalar için zorunlu hale getirilmiştir. Siz de tasarruf etmek istiyorsanız, E-fatura sistemine geçişinizi hemen başlatabilirsiniz. Yazımızın devamında nasıl başvuru yapacağınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nasıl E-fatura Başvurusu Yapılabilir?

Gelir İdare Başkanlığı, E-fatura başvurusu yapmak isteyen kurum ve kuruluşlara toplamda üç seçenekle başvuru yapabilme imkanı tanıyor. Bu başvuru yöntemleri; Entegrasyon, Özel Entegrasyon ve E-fatura GİB Portalı olarak birbirlerinden ayrılır. Kısaca başvurunun nasıl yapılacağı hakkında bilgilendirme yapacak olursak; ilk olarak “www.efatura.gov.tr” adresine giriş yapmalısınız. Daha sonrasında Elektronik başvuru linkine tıklayarak işlemlere devam ediniz. Karşınıza çıkacak olan formu eksik olmadan doldurduktan sonra, Mali Mühür Kullanıp Başvur butonuna tıklamanız sonrasında başvuru işlemleriniz burada sonlanıyor. 

Kimler E-fatura Kullanabilir?

Ülkemizde gelir seviyeleri 15 milyon TL’nin üzerinde olan firmalar için E-fatura zorunluluğu 2019 getirildi. Bunun dışında kalan firmalar dilerlerse E-fatura başvurusunda bulunarak, birçok konuda tasarruf edebilir. Peki, kimler E-fatura başvurusu yapabilir diyorsanız; kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, KOBİLER, esnaflar ve diğer ticari işletmeler şeklinde sıralayabiliriz. 

E-fatura Sorgulama

İşletmeler, belgeleri muhasebe kayıtlarına göndermeden önce mutlaka E-fatura sorgulaması yapmak durumundadır. Aksi durumlarda Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan yasal cezalarla karşılaşma durumu vardır. E-fatura sorgulama yapmak isteyenler, dilerlerse bunu E-fatura üzerinden yer alan numarayla, dilerlerse de firma ismiyle yapılabilir. Sorgulama aşamasında firma kendi bilgilerini gizli tutabilir. Bu sorgulama işlemleri, yetkili sitelerce yapılabilmektedir.

E-faturanın KOBİ’ler İçin Avantajları Nelerdir?

  • KOBİ’ler E-fatura sistemine geçerek, kağıt masraflarından, zaman kaybından, faturaların kaybolmasından tamamen kurtulabilir.
  • Masraf kalemi düşeceğinden, buraya verilen masraflar başka bir kanala yöneltilerek büyüme sağlanabilir.
  • Şirketinize ait tüm fatura bilgilerini sadece bir tıkla parmaklarınızın ucunda tutabilirsiniz. Bu da saatlerce fatura arama derdinin olmadığını gösteriyor.
  • Yine sizden başka hiç kimse bu faturalarınızı görüntüleyemeyecek. Bu da KOBİ’ler için önemli bir avantajdır.

E-fatura Nasıl Kesilir?

E-fatura kesme işlemi yapılabilmesi için yukarı kısımda belirttiğimiz entegrasyon işlemlerinin tamamlanmış olması gerekecektir. Yani Gelir Dairesi Başkanlığı tarafından sunulan yollardan birisi seçildikten sonra entegrasyon işlemleri buna göre yapılır. Satılan ürünler olduğunda da bu entegre yönetimi sayesinde, elektronik ortama aktarım sağlanabilir. Dijital ortama aktarım sağladığında, E-fatura oluşturulmuş olacaktır.

E-fatura Maliyeti Ne Kadardır?

KOBİ’ler, işletmeler ve şirketler tarafından en çok sorulan soruların başında E-fatura maliyetlerinin ne kadar olduğudur. Bu soru genellikle geçişlerde ne kadar maliyet alınır, sorusuna cevap bulabilmek adına sorulmaktadır. Ancak E-fatura’ya geçişlerde herhangi bir ücret alımı söz konusu olmamaktadır. Aksine E-fatura sistemine geçmiş olan ister küçük ölçekli isterse büyük ölçekli firmalar her açıdan tasarruf sağlamış olurlar. Bu tasarruflar, zaman tasarrufu, kağıt tasarrufu, mali tasarruf olarak farklı şekilde isimlendirilebilir.

KOBİ’lerin Hayatını Kolaylaştıran Ödeme Yöntemleri hakkında bilgi edinmek için de sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Okumadan Geçme

e-tahsilat nedir nasıl yapılır

KOBİ’lerin Ödeme Sorunları & Çözümler: E-Tahsilat Nedir, Nasıl Yapılır?

E- tahsilat Nedir? E-tahsilat, online ödeme sistemlerinin genel adıdır. Yani elektronik ticaret siteniz bulunuyorsa ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir