Düşük Faizli KOBİ Kredi Kampanyası: KOBİ Değer Kredisi Nedir?

kobi-destek-kredisi

2019 yılında da Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), belirlediği kriterlere uyan tüm vatandaşlara ve işletmelere KOBİ kredisi 2019 vermeye devam ediyor. Girişimci bir ruha sahipseniz veya işletmenizi geliştirmek istiyorsanız, KOSGEB’in verdiği KOBİ kredilerine başvurabilirsiniz.

KOBİ Kredileri Hangileridir? Nasıl Alınır?  

KOSGEB, üretim oranlarını arttırmak, istihdam sağlamak ve ekonomiyi canlandırmak amacıyla KOBİ’lere kredi olanağı sağlamaktadır. Verdiği krediler, işletmenizin türüne göre farklılık göstermektedir. İşletmenizin türüne göre 5 ana başlıkta kredi seçenekleri bulunuyor. Bunlar; KOBİ Teknoyatırım, Endüstriyel Uygulama, Ar-Ge ve İnovasyon ile Laboratuar Hizmetleri Destekleme Programlarıdır.

 KOSGEB’in belirlediği işletmenizin türüne göre, kredi başvurusunda bulunuyorsunuz. Kredi başvurusunda bulunabilmeniz için öncelikle esnaf, vergi levhanız ve KOBİ vasfınızın olması gerekiyor. Daha sonra KOSGEB veri tabanında kayıtlı olup KOBİ Bilgi Beyannamenizin güncel olması gerekiyor. Bütün şartları taşıyorsanız, işletmenizin türüne göre isterseniz e-devlet isterseniz kurum üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

50 Bin TL hibeyi nasıl alabilirim diyorsanız; “KOSGEB Girişimcilik Desteği İle 50 Bin TL Hibe Nasıl Alınır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

KOBİ Değer Kredisi Nedir? 

Ekonominin canlanması, küçük işletmelerin finanse edilmeleri ve faaliyetlerini sürdürebilmeleri için 2019’da düşük faizli kredi kampanyası başlatıldı. Ocak ayında başlatılan ilk kampanyayla KOBİ’lere 20 milyar lira destek kredisi sağlandı. Uygulamanın yetersiz kalması sonucunda Maliye Bakanı, Mart ayında KOBİ Değer Kredisi-2 adı altında yeni bir kampanya başlatıldı. 25 milyarlık destek kredisi ile KOBİ’lerin rahat bir nefes almaları hedeflendi.

Türkiye Bankalar Birliği’nden 17 bankanın katılımıyla KOBİ’ler bu bankalara ticari kredi başvurusu yapabiliyor.

Hangi KOBİ’ler Destekten Faydalanabilir? 

Yıllık cironuz 125 milyon liranın altındaysa mikro ve küçük ölçekli işletmeyseniz bu krediye başvurabilirsiniz. Esnaf ve vergi levhanızın olması gerekiyor. KOSGEB sistemine kayıtlı, KOBİ şartını taşımalısınız.

KOBİ Kredisi Veren Bankalar Bankaların Hangi Birimleri KOBİ Kredisi ile İlgilenir? 

Düşük faizli kredi kampanyasına destek veren 17 bankadan herhangi birinin şubesine gidip başvuruda bulunabilirsiniz. Bankalarda bu işlemlerle genellikle “müşteri temsilcileri” ilgilenmektedir. Şubeye gittiğinizde, sıra numarası alırken, müşteri temsilcisi kredi seçenekleri bölümünü işaretlemelisiniz.

Kimler KOBİ Sayılır? KOBİ miyim?

KOBİ özelliği taşıyıp taşımadığınızı merak ediyorsanız, KOSGEB’in resmi sitesine girip “KOBİ” sayfasından formu doldurabilirsiniz. Sorulara verdiğiniz cevaplara, göre KOBİ sayılıp sayılmayacağınızı öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte; işletmenizde 250’den az sayıda kişi çalıştırıyorsanız, yıllık bilançonuz 125 milyonu geçmiyorsa KOBİ sayılıyorsunuz.

KOBİ miyim acaba diye araştırmalara başladıysanız; “KOBİ Nedir, KOBİ miyim?” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

KOBİ’ler İçin Finansman Modelleri (KOSGEB desteği, AR-GE Desteği)

KOSGEB’in belirlediği; Girişimci, Proje Odaklı, Teknoloji Tabanlı, Stratejik ve Öncelikli Sektörlerdeki İşletmeler gruplarından birine giriyorsanız geri ödemesiz kredi desteğinden yararlanabiliyorsunuz.

Teknoloji ve bilim alanlarında yeni fikirlere sahipseniz, Ar-Ge destek kredisine başvurabilirsiniz. Bu krediden yararlanmak istiyorsanız, önce KOSGEB’in veri tabanında kayıtlı olmanız gerekiyor. Daha sonra hazırladığınız projeyle kuruma başvurabilirsiniz.

KOBİ Kredisinde Kim Ne Kadar Kredi Alabilecek?

İşletmeler, türlerine, faaliyetlerine ve cirolarına bağlı olarak farklı oranlarda kredi desteği alabiliyor. Buna göre;

  •  Yeni Girişimcilere 60.000,
  •  İleri Girişimcilere 370.000,
  •  Ar-Ge, İnovasyon Projelerine 750.000,
  •  Endüstriyel Uygulamalarınıza 818.000,
  •  Tekno yatırım Projelerinize 5.000.000,
  •  İşletme Geliştirme Projelerinize 290.000 liraya kadar kredi desteğinden yararlanabilirsiniz.

Şirket Ortaklarının Finansal Geçmişi KOBİ Kredisi Değerlendirmesini Etkiler mi?

Bankalar, KOBİ kredi başvurularında şirket ortaklarının finansal geçmişleri ve mal varlıklarını önemli bir ölçüt olarak alıyor. Bunda en büyük etken, KOBİ’lerin genellikle şirket ortaklarının mali durumlarından etkilenebilecek bir yapıya sahip olmalarıdır.

KOBİ Kredisi Faiz Oranları Bankalar Arasında Çok Değişiklik Gösterir mi?

 KOBİ’lerin ekonomik dalgalanmadan büyük oranda etkilenmeleri, verilen kredilerin limitlerinin fazla ve vadelerin uzun olması bankaların faiz oranlarını belirlemede etkin oluyor. Bu nedenle KOBİ kredi faizleri bankadan bankaya farklılık gösteriyor. Kredi başvurusu yapmadan önce birkaç bankayla iletişime geçip, şartları değerlendirebilirsiniz.

Okumadan Geçme

esnaf kefalet kredisi nedir şartları nelerdir limiti ne kadar

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir, Şartları Neler, Limiti Ne Kadar?

2019 yılı itibariyle 350 bin esnafa, toplam 22 milyar lira esnaf kredisi imkanı tanınıyor. İster …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir