Dijitalde Sadık Müşteriler Yaratmak

Müşteri sadakati müşterilerinin mal veya hizmet aldıkları yerlere, markalara olan bağlılıkları ve satın alma davranışlarını tekrarlarken marka tercihlerini değiştirmemelidir. Yani ‘’bu marka benim için biçilmiş kaftan arkadaş’’ demelidir müşteri. Sadık müşteriler yaratmak sektörüne göre değişen bir durum değil. Her sektör için sadık müşteri kitlesi yaratmak en önemli unsurlardan birisidir. Yeni müşteri elde etmenin maliyeti var olan müşteriyi elinizde tutmaktan yüksektir, dolayısıyla müşteri memnuniyetini sadakate dönüştürmenin önemi daha net ortaya çıkıyor.

Peki geleneksel pazarlamada ya da dijital pazarlamada sadık müşteri yaratmak için neler yapabileceğimize göz atalım.

Müşterilerinizi Tanımalısınız

Müşterilerinizi tanımanız onların nelerden hoşlanıp hoşlanmadığınızı görebilmenizi sağlar. Müşterilerinizin neleri sevdiğini görebilirseniz büyük bir avantaj yakalamış olursunuz. Bu sayede pazarlama ve iletişim stratejilerinizi oluşturup kendinden emin adımlarla yol haritanızı çıkartmış olursunuz.   

Rakiplerinizi İzlemelisiniz

Rakipleri izlemek en önemli noktalardan biridir. Rakiplerinizin başarıları ya da başarısızlıkları sizin de alacağınız kararlarda, atacağınız adımlarda önem taşıyacak. Sosyal medya sayfalarını, internette onlar hakkında yapılan yorumları iyi incelemelisiniz. Böylelikle müşteri ilişkilerini gözlemleyip kendinizi tartabilirsiniz. Buradaki önemli noktalardan birisi de özgün olmanız ve yapılmamış olanı yapmaya çalışmanız olacaktır.

Müşteri Şikayetlerini Yönetmelisiniz

Şikayet almak korkulacak bir durum değildir ama şikayetleri yönetememek büyük bir sorundur. Şikayetleri görmezden gelerek büyük bir hata yapmamalısınız. Her şikayeti olumlu olumsuz her yorumu cevaplamaya çalışmalısınız.

Özellikle sosyal medyada şikayetlerin cevapsız kalması markayı araştıran müşteriler için olumsuz etkiye sebebiyet verir. Aynı zamanda elinizde müşterinin sizi bir daha tercih etmeyeceği anlamına gelebilir. Fakat şikayetin cevaplanması, sorunun giderilmesi müşterinin ürün ya da hizmetten kaynaklanan memnuniyetsizliğinin satış sonrası hizmetin iyi olması ile ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Bu da müşteride memnuniyet ve güven duygusu yaratırken sadakati de beraberinde getirecektir. Aynı zamanda olumlu yorumlar ve soruları da mümkün olduğunca cevaplamak gerekir. Müşteri ile ikili iletişim kurmak, markayla olan etkileşimi arttıracak ve diğer insanları da görüş bildirmeye sevk edecektir.

Çalışanlarınız En İyi Hizmeti Sunmalı

Çalışanlarınızı müşteri desteği konusunda en iyi şekilde eğitmelisiniz böylelikle onlar da müşterilerinize en iyi desteği sunabilirler. Tabii ki bunu sağlayabilmeniz için sizin de çalışanlarınızın maddi ve manevi motivasyonunu yüksek tutarak, onları mutlu etmelisiniz.

Firmaların genellikle unuttukları nokta, çalışanların müşterilerle iletişim kurduğu gerçeğidir. Sizin yaptığınız reklamlar, sitenizin kullanıcı deneyiminin yüksek olması, sunduğunuz ürünlerin kaliteli olması asıl iletişimi sağlamıyor. Müşterilerinizin telefon ya da e-posta ile iletişime geçtiği çalışanlarınız bu iletişimi sağlıyor ve buradaki imajınızın aslında markanızın imajını yansıtıyor. Bu sebeple de çalışanlarınızın en iyi desteği sunmasının önemi daha da artıyor.

Özetlemek gerekirse, dijitalde sadık müşteriler yaratmak istiyorsak diğer yazılarımızda da söylediğimiz gibi her şeyi ince ayrıntılarıyla hesaplayıp müşterilere sorunsuz bir alışveriş imkanı sunmanız gerekmektedir. Müşterinin sitenize girmesinden itibaren ürünü teslim aldıktan sonrasına kadar ki süreçte, memnuniyet ya da memnuniyetsizliklerini takip edip, her türlü sorunda ya da övgüde onları cevapsız bırakmadan, yapmanız gereken revizyonları vaktinde yaparak müşterilerinize güven vermeniz ve sadık kalmalarını sağlamalısınız.

Okumadan Geçme

hedef kitle analizi için 3 faydalı araç

Hedef Kitle Analizi İçin Ücretsiz 3 Faydalı Araç

Ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenebilecek kullanıcılara ulaşarak, dönüşüm oranlarınızı artırmak istiyorsanız; sosyal medya ve arama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir