Dijital Hizmet Vergisi Nedir? Kimler Dijital Vergi Ödeyecek?

dijital vergi hizmeti

Günümüzde birçok hizmet dijital ortamlara taşındı ve kullanıcılara hızlı ve az maliyetli, birçok farklı alanda hizmet ücretsiz veya ücretli olarak sunuluyor. Dünya genelinde yaşanan dijital dönüşümle birlikte bu hizmetlerin vergilendirmesi gündeme gelmeye başladı. 2019’un son aylarında Türkiye’de de adını duymaya başladığımız “Dijital Hizmet Vergisi” artık hayatımızın bir parçası olacak. Peki dijital vergi nedir, kimleri ilgilendiriyor, KOBİ’leri veya kullanıcıları etkiliyor mu? Bu soruların yanıtlarını aradık.

KOBİ’lere sağlanan devlet destekleri hakkında hazırladığımız makalelere ulaşmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 Dijital Vergi Nedir?

Teknoloji’nin hızlı gelişim göstermesi ve internetin bu duruma olan katkısıyla birlikte dijital şirket sayısı artarken dijital iş modelleri gelişme göstermiştir. Bu gelişme ile birlikte dijital firmaların kazançları gündeme gelirken bazı ülkelerde sağlanan kazançlar üzerinden vergi uygulamalarını da gündeme getirdi. Başta OECD ve AB olmak üzere dünya genelinde dijital iş modellerine uygun vergiler oluşturulmaya çalışılmış olsa da henüz çok az ülkede uygulanmaya başladı. Bu konuda Fransa, Avusturya ve İngiltere dijital kazançları vergilendiren ilk ülkeler arasında bulunuyor. Türkiye’de ise Kasım 2019 itibariyle Dijital Hizmet Vergisi Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Türkiye’de Dijital Verginin Kapsamı Nedir?

Türkiye’deki Dijital Hizmet Vergisi, yurt dışında yerleşik olan ve ülkemizde kazanç elde eden mükellefi kapsıyor. Bu verginin kapsamını ele alırsak; dijital ortamdaki her türlü reklam hizmetini, görsel, sesli içeriklerin dijital ortamdaki satışını kapsıyor. Ayrıca dijital hizmet sağlayıcılardan hizmete aracı olan firmalar da bu kapsamda yer almaktadır.

Dijital Verginin Oranı Yüzde 7,5 Olacak

Türkiye’deki dijital hizmetin vergilendirilmesi ise şu şekilde olacak; mükellefin elde ettiği hasılat üzerinden %7,5 oranında vergiyi devlete ödemesi gerekecek. Fakat Türkiye’de elde edilen hasılat 20 Milyon Türk Lirası’ndan az ve dünya genelinde elde edilen hasılat 750 Milyon Euro’dan az ise mükellefler bu vergi kapsamı dışında kalacak.

Dijital Hizmet Vergisini Kimler Ödeyecek?

dijital vergi teknoloji devleri

Teknoloji devlerini ilgilendireceği söylenen Dijital Vergi kapsamında Google Ads, Facebook, Linkedin, YouTube, Netflix, Twitch, Spotify gibi markalar vergilendirilebilecek.

Dijital Vergi Reklam Veren İşletmeleri İlgilendiriyor mu?

Her ne kadar parasal sınırın altında kalanlar yüzde 7,5 oranındaki Dijital Vergi’den muaf olsalar da bu vergi oranının tüketicilere fiyat artışı olarak dönme ihtimali söz konusu. Bu da dijital harcamaların artmasına neden olabilir.

Okumadan Geçme

kobilerin ihtiyacı olabilecek kurumlar

KOBİ’lerin İhtiyaç Duyabileceği Kurumlar

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) Türkiye ekonomisindeki rolleri büyüktür. Ekonominin canlanması, yeni iş alanları …

One comment

  1. Güzel içerik! Yazmaya devam edin:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir