Dijital Hedeflerinize Ulaşmak İçin SMART Metodu Nasıl Kullanılır?

dijital-hedefleriniz-icin-s-m-a-r-t

Özellikle proje yönetiminde hedef tanımlama kriteri olarak kullanılan SMART nedir? Dijital strateji belirlenirken smart metodu nasıl kullanılmalıdır? Tüm bu soruların yanıtlarını birlikte arayalım. SMART, bir şirketi veya organizasyonu en etkili şekilde belirlenen hedefe ulaştırmak için kullanılan bir planlama metodu. SMART’ı oluşturan harflerden “S” (specific) belirli, “M” (mesaurable) ölçülebilir, “A” (achievable) ulaşılabilir, “R” (relevant) ilgili, “T” (time bound) zamana bağlı anlamına geliyor. Genellikle iş geliştirme gibi amaçlarla şirketlerin kullandığı bu metot aslında bireysel kullanıma da çok müsait. Gelin birlikte SMART metodunu nasıl uygulayabiliriz, inceleyelim.

‘’S’’ (Specific) Belirli

Hedefiniz net ve spesifik olmalıdır, aksi takdirde çabalarınıza odaklanamaz ve bunu gerçekleştirmek için gerçekten motive olamazsınız. Amacınızı hazırlarken, beş “W” sorusunu cevaplamaya çalışın:

 1. Ne yapmak istiyorum? – (What)
 2. Bu amaç neden önemlidir? – (Why)
 3. Kimler katılıyor? – (Who)
 4. Nerede bulunuyor? – (Where)
 5. Hangi kaynaklar veya limitler var? – (Which)

‘’M’’ (Measurement) Ölçülebilir

Ölçülebilir hedefleriniz olması önemlidir, böylece ilerlemenizi takip edebilir ve motivasyonunuzu koruyabilirsiniz. İlerlemeyi değerlendirmek odaklanmaya devam etmenize, işlerinizi tarihinde bitirmenize ve hedefinize ulaşma heyecanını hissetmenize yardımcı olur. Ölçülebilir bir hedef, aşağıdaki gibi soruları ele almalıdır:

 1. Kaç (para)?
 2. Kaç tane?
 3. Başarılı olduğu zaman nasıl bileceğim?

“A” (Achievable) Ulaşılabilir

Hedefinizin ayrıca gerçekçi olması ve elde edilebilir olabilmesi gerekir. Başka bir deyişle, yeteneklerinizi zorlamalı fakat yine de mümkün olmalıdır. Elde edilebilir bir hedef belirlediğinizde, daha önce gözden kaçan fırsatları veya onu size yaklaştıran kaynakları tanımlayabilirsiniz. Elde edilebilir bir hedef genelde aşağıdaki gibi soruları cevaplar:

 1. Bu amaca nasıl ulaşabilirim?
 2. Mali faktörler gibi diğer kısıtlamaları temel alan hedef ne kadar gerçekçidir?

“R” (Relevant) İlgili

Bu adım, amacınızın sizin için önemli olduğundan emin olmak içindir. Hedeflerimize ulaşmada hepimizin destek ve yardıma ihtiyacı vardır, ancak bunlar üzerinde kontrolümüzün devam etmesi önemlidir. Böylece, planlarınızın herkesi ileri götürdüğünden emin olun, ancak kendi hedefinize ulaşmaktan hâlâ siz sorumlusunuz. İlgili bir hedef, bu sorulara “evet” cevabını verebilir:

 1. Bu değerli görünüyor mu?
 2. Bu doğru zaman mı?
 3. Bu bizim diğer çabalarımıza / ihtiyaçlarımıza uyuyor mu?
 4. Bu amaca ulaşmak için doğru kişiyim ben miyim?
 5. Mevcut sosyo-ekonomik ortamda uygulanabilir mi?

“T” (Time-Bound) Zamana Bağlı

Odaklanacak bir son tarihinizin olması gerekir. SMART hedef kriterlerinin bu kısmı, günlük görevlerinizin uzun vadeli hedeflerinize göre öncelik vermesini önlemeye yardımcı olur. Zamana bağlı bir hedef genellikle aşağıdaki soruları cevaplayacaktır:

 1. Ne zaman?
 2. Bundan altı ay sonra ne yapabilirim?
 3. Bundan altı hafta sonra ne yapabilirim?
 4. Bugün ne yapabilirim?

Okumadan Geçme

dijital pazarlamada hedef kitle analizi

Ciroyu Artırmanın Yolları: Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Analizi

Pazarlamanın temel unsurlarından biri hedef kitledir. Eğer hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirlerseniz birçok alanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir